Když vám sluníčko nedá pokoj, je čas zastínit okna

„Zase už to nešťastné sluníčko,“ říkáte si, když si odpoledne chcete ve svém obývacím pokoji sednout s knížkou a v klidu si číst. Jenže sluníčko vás nenechá. Ať si sednete kamkoli, jeho paprsky na vás dosáhnout. Nechat se oslňovat je značně nepříjemné. Necítíte se dobře. Jediným receptem ovšem je zastínit si okna.

Foto: Veluxeshop.cz

Žaluzie i rolety si poradí i s teplem

Možná máte záclony či závěsy, jenže to je málo. Je lepší zvolit mnohem účinnější zbraně proti pichlavým paprskům, a sice rolety, žaluzie nebo dokonce venkovní markýzy. Závěsy totiž bývají spíše pro dekoraci. Markýzy, žaluzie a dokonce i některé druhy rolet dokážou mnohem víc. Nejenom že zachytí příliš agresivní sluneční paprsky, ale poradí si i minimálně s částí tepla, které se díky slunečnímu záření do vašich domovů dostává. V létě, zejména tehdy, když nastane delší období horkých dnů, se totiž místnosti zahřívají právě vlivem slunečního tepla. Kvalitní stínění, jaké si můžete vybrat na veluxeshop.cz, ale funguje i jako regulace tepla.

Jižané dobře vědí, co dělají

Tmavý závěs, kterým zakryjete okno, vám nic podobného nezajistí. Mezi oknem a závěsem totiž je mezera. Teplo tak proniká dovnitř do místnosti. Schválně si zkuste sáhnout na závěs u okna v horkém letním dni. Také bude horký. Naproti tomu roleta přímo na okně znamená, že rozptyl tepla do místnosti bude v létě mnohem menší. Ještě lepší ochranu proti přehřívání místností tvoří venkovní rolety. Možná jste si jich všimli třeba na cestách zeměmi jižní Evropy – jižané dobře vědí, proč si je na okno montují a nedají bez nich ani ránu. Venkovní rolety totiž zároveň plní dvojí funkci. Zatímco v létě omezí přehřívání uvnitř, v zimě naopak zabraňují tomu, aby teplo unikalo ven. Dá se tedy říci, že jejich instalací zabijete hned dvě mouchy jednou ranou.

Autor: