Jak levně zařídit koupelnu

Chystáte se zařídit novou koupelnu nebo zrenovovat starou a nemáte zrovna moc finančních prostředků? Nevadí. Kvalitní a pěkná koupelna vás nemusí stát mnoho peněz. Chcete-li ušetřit budete muset oběhnout více obchodů a probrouzdat několik internetových stránek.

Pixabay.com – Manbbob86

Hlavně zde platí pravidlo dvakrát měř a jednou řež“. Koupit ve slevě umyvadlo a pak se ho snažit napasovat do místa, kam nevleze rozhodně není tou správnou cestou. Stavební a přípravné práce rozhodně nepodceňujte a vše udělejte raději opravdu pořádně. Dobře si rozmyslete také dispozici a rozmístění všech zařizovacích předmětů. Opravdu potřebujete vanu, nebo si vystačíte jen se sprchovým koutem? Namísto zástěny ho oddělte jednoduchým a levným závěsem. Můžete ho jednoduše měnit a s ním i design celé koupelny. Moderní kousky najdete třeba zde: https://favi.cz/produkty/kategorie/koupelnove-zavesy.

Místo dvou umyvadel zkuste najít jedno širší. Po provedení nových obkladů a osazení zařizovacích předmětů, se zanedbané problémy již špatně opravují a předělávají.

Nejlevnějším povrchovou úpravou je omítka s výmalbou. Obklady tedy dávejte jen tam, kde je to opravdu nutné. Nad umyvadla klidně použijte co největší zrcadlo lepené přímo na zeď. Jeho cena je srovnatelná či dokonce nižší než cena obkladů. Koupelna bude také působit větším a luxusnějším dojmem.

Levnější než obklad je také omyvatelný nátěr. Od běžné výmalby lze na první pohled jen těžko rozpoznat. Můžeme použít i klasický nátěr olejový.

I s obyčejným obkladem ale můžete díky barevnému řešení, či zajímavému kladení vytvořit pěknou grafickou hru. U obkladů si můžete dovolit vybírat i z těch opravdu levných. Pozor ale na dlažby. Tam dejte přednost raději střední třídě a známým osvědčeným značkám. Ne vždy je ale třeba nahrazovat starou dlažbu. Stačí ji sejmout, očistit, znova položit a můžete si být jisti, že takovou koupelnu hned tak někdo mít nebude. Nemusíte se bát využít i další původní materiály a konstrukce.

V případě sanitární keramiky se nebojte vybírat i z moderních kousků, většinou stojí stejně jako ty obyčejné, které jsou běžně k vidění na veřejných toaletách. Dobře bude působit, vyberete-li umyvadlo mísu a bidet ze stejné série.

Keramika (umyvadlo, záchodová mísa) a plast (vana, sprchová vanička) patří k těm cenově dostupnějším materiálům a při nedostatku financí není potřeba řešit speciální povrchové úpravy, bez kterých se docela dobře obejdete. Nejlevnější vanu pořídíte ocelovou smaltovanou.

Při výběru zařizovacích předmětů klidně vybírejte i z těch opravdu levných. Nemůžete sice očekávat zázračné vlastnosti, ale při správné údržbě budou sloužit docela dobře. Na čem se ale rozhodně nevyplatí přehnaně šetřit jsou baterie. Volte opět spíše střední třídu. Ačkoliv na první pohled vypadají levné baterie velmi pěkně. Problém se obvykle skrývá ve vnitřní konstrukci, která rychle odejde a vy musíte kupovat baterie nové.

Koupelnový nábytek by měl být schopný odolávat především zvýšené vlhkosti. To platí obzvlášť pro desku pod umyvadlem, která odolává největšímu náporu vody. Z levnějších materiálů pro ni zvolíme odolnější korpus (např. MDF deska) kvalitně polepený laminátem osvědčeného výrobce. Desku pod umyvadlem můžeme také obložit stejným obkladem jako okolní stěny.

Náklady na nábytek snížíte, použijete-li otevřené police namísto těch s dvířkami. Nebo dáte-li přednost skříňkám s dvířky místo zásuvek. Rozhodující položkou je v obou případech cena kování. Ne vždy platí, že nábytek vyrobený na míru musí být dražší než ten kupovaný. Správně navržený navíc dokáže dokonaleji využít prostor i v malé koupelně.

U nábytku kupovaného lze většinou obtížněji zjistit materiál korpusu. Spoléhejte se proto především na osobní prohlídku a dostupné recenze. Pokud nábytek objednáte „naslepo“ v některém z e-shopů a po rozbalení objevíte kousek, který není podle vašich představ, nezapomeňte, že zboží můžete do 14-ti dnů, bez udání důvodu, vrátit.

Autor: