Zlevňování hypoték pokračuje. Získat úrok pod 2,5 % je stále reálnější

Ještě začátkem srpna se zdálo, že po skončení prázdninových akcí propad úrokových sazeb u hypoték přibrzdí. Jenže poslední týdny naznačují opak. Úroky snížilo hned několik bank, a to včetně těch největších. Hypotéky s úrokem pod 2,5 % tak přestávají být výjimkou.

Za uplynulý měsíc snížilo úroky u hypoték téměř deset bank na českém trhu. A zatímco v některých případech šlo spíš o kosmetické úpravy, jinde jsou změny poměrně výrazné. Například Česká spořitelna ohlásila pokles o 0,3 procentního bodu. Některé její hypotéky tak nyní nabízejí úrok pod 2,5 %.

Ještě níž šla Fio banka. U ní nyní dokonce získáte hypoteční úvěr s úrokem pod 2,2 %.

Úrok pod 2 %? Možná ještě letos

Ani to ale nemusí být konečná. Úrok pod 2,5 % nabízí stále víc poskytovatelů. A stále víc se jich pohybuje také okolo hranice 2,2 %.

Nedá se proto vyloučit, že do konce roku přinese některá z bank hypotéku s úrokem pod 2 %. A že průměrná úroková sazba klesne pod 2,5 %.

Vše nasvědčuje tomu, že by se k této hodnotě mohla výrazně přiblížit už v září. „Srpnová data sice ještě neznáme, ale červencové statistiky České národní banky ukazují, že průměrná úroková sazba hypoték klesla na 2,65 %. A poskytovatelé od té doby ještě zlevňovali,” upozornil hypoteční specialista serveru banky.cz Luboš Gregor.

Úrokové sazby padají na loňskou úroveň

Současné úrokové sazby hypoték se přibližují k těm, které platily loni na podzim. Levněji mohli žadatelé hypoteční úvěr získat naposledy loni v říjnu. Podle statistik České národní banky tehdy byla průměrná úroková sazba 2,61 %.

Pod hranicí 2,5 % byla naposledy minulý rok v srpnu. A vzhledem k současnému vývoji na hypotečním trhu je pouze otázkou času, kdy hypotéky tuto hranici znovu překonají.

„Je celkem pravděpodobné, že se to podaří nejpozději do konce roku. Současné masivní snižování úrokových sazeb, ke kterému přistoupila velká část poskytovatelů, ale naznačuje, že bychom se snad mohli dočkat ještě na podzim,” podotkl Gregor.

Pomohl menší zájem o hypotéky

Poklesu úrokových sazeb nahrává zejména menší zájem o nové hypoteční úvěry, se kterým se banky potýkají od konce minulého roku. Ani nižší úroky ale zatím nepřinesly výrazné oživení trhu. A to i přesto, že v létě objem nových hypoték poprvé překonal loňské údaje.

Letos v červenci si totiž lidé půjčili na bydlení celkem 15,44 miliardy korun. O rok dříve to ve stejném období bylo o 50 milionů méně.

Příčinou je ale zejména zdražování nemovitostí. Počet nových hypoték totiž stále klesá. Jen v červenci jich v porovnání se stejným obdobím minulého roku ubylo téměř 400.

A za prvních sedm měsíců roku je pokles ještě výraznější. Zatímco letos si lidé v tomto období vzali 43 489 hypotečních úvěrů, loni to bylo víc než 56 000.

Dostupnost zkomplikovaly pokyny ČNB

Jedním z důvodů, proč zájem o půjčky na bydlení vytrvale klesá, jsou právě dražší nemovitosti. Pořízení nového domu nebo bytu je kvůli tomu stále náročnější.

Navíc se k tomu přidaly loňské pokyny České národní banky, které se negativně podepsaly na dostupnosti hypoték. Zásadně totiž omezily jejich maximální výši.

Centrální banka loni na podzim určila, že celkový dluh žadatele smí být nanejvýš 9× větší než jeho čistý roční příjem. A celková výše měsíčních splátek dluhu nesmí přesáhnout 45 % z jeho čistého měsíčního příjmu.

Kromě hypotéky se do tohoto limitu počítají i další půjčky a úvěrové produkty, jako jsou například kreditní karty. Získat vysněnou hypotéku je tak pro spoustu lidí téměř vyloučené.

Zlevňování bude pokračovat

Klesající zájem o hypoteční úvěry vedl poskytovatele k tomu, že se začali předbíhat s výhodnými nabídkami. A postupně snižovali úrokové sazby až na současné hodnoty. Protože však oživení hypotečního trhu stále nepřišlo, zlevňování bude zřejmě pokračovat.

Nahrává tomu i strach ze zpomalení světové ekonomiky a situace na mezibankovních trzích. „Světové centrální banky v posledních měsících snížily své úrokové sazby a je možné, že v tom budou dál pokračovat. Poskytovatelé hypoték tak mají prostor k dalšímu zlevnění,” poznamenal hypoteční specialisty serveru banky.cz Luboš Gregor.

Rozdíly mezi hypotékami rostou

Současné prudké zlevňování hypoték také znamená, že rostou rozdíly mezi jednotlivými bankami. Zatímco někteří poskytovatelé nabízí hypoteční úvěry s úrokem okolo 2,2 %, jinde musíte počítat s úrokovou sazbou i vysoko přes 3 %.

Navíc i nízké úroky můžou být vykoupené vysokými poplatky. Proto je důležité pečlivě vybírat.

Nejjednodušší a zároveň nejefektivnější je využít k výběru hypoteční kalkulačku. Do ní zadáte požadovanou výši hypotéky, dobu splatnosti a další údaje. Podle těchto požadavků pak získáte přehled těch nejvýhodnějších nabídek, které jsou aktuálně na trhu.

Ušetříte tak nejen peníze, ale i spoustu času, který byste jinak strávili porovnáváním jednotlivých úvěrů.

Autor: