Septik nebo jímka? Zjistěte, jaké řešení je pro vás nejlepší

Rekonstruujete a přemýšlíte, jakou variantu nádrže na odpadní vody pořídíte? Pojďme se podívat, jaké jsou jednotlivé rozdíly mezi septikem a odpadní jímkou a kam se který typ hodí nejlépe.

Jímka znamená častější vývoz

Jímka funguje na velmi jednoduché bázi. Veškeré odpadní vody, které stečou do jímky, v ní také zůstanou. Co to pro vás z dlouhodobého hlediska znamená? Pokud si pořídíte na pozemek jímku, počítejte s tím, že budete pravidelně volat fekální vůz, aby vám odpadní jímku vysál.

Velkou výhodou jímky jsou poměrně nízké počáteční náklady. Jímka rovněž nevyžaduje přípojku ke kanalizaci, takže pokud ji na pozemku nemáte, může pro vás být jímka jediným řešením.

Dejte si pozor, aby jímka neprosakovala

Na usazení jímky nepotřebujete žádné stavební povolení. Stačí, pokud stavbu ohlásíte na stavebním úřadě. Jediná věc, na kterou byste si měli dát pozor, je nepropustnost jímky. V případě, že by vám začala prosakovat, musela by se provést zkouška těsnosti, v opačném případě by vám totiž hrozila pokuta. Vybírejte proto takového dodavatele, který používá kvalitní materiály. Tento druh odpadní nádrže nejlépe využijete u různých chat nebo chalup, které využíváte nárazově například během letní sezóny.

Ze septiku odchází přečištěná voda pryč

Septik je oproti jímce propracovanější. Nejčastějším typem, který zakoupíte, je tříkomorový septik. Odpadní vody, které se do septiku dostanou, prochází třemi komorami. V každé komoře probíhá vždy jiná fáze přečištění: Nejprve se usadí tuhé částice odpadu, dále probíhá proces vyhnívání a až v konečné fázi odteče vyčištěná voda do kanalizace. Právě z tohoto důvodu je pro usazení septiku podmínkou jeho napojení na kanalizaci. Proto si ověřte, zda máte na svém pozemku tuto možnost.

Vodou ze septiku můžete klidně zalít zahradu

K usazení septiku budete potřebovat také stavební povolení. Vodu ze septiku můžete využít jako užitkovou vodu například na zalití zahrady. Dodržujte však pravidlo zalévání pouze okrasné zeleně. Vzhledem k tomu, že filtrace nedokáže zbavit vodu bakterií, není tato voda vhodná k zalévání například ovocných stromů nebo zeleniny.

Septik stačí vyvážet jednou za rok

Pořizovací náklady na septik jsou o něco vyšší než v případě odpadní jímky. Na druhou stranu septik nemusíte nechávat tak často vyvážet. Zatímco v případě jímky můžete kvůli plně obsazené chatě volat fekální vůz každý měsíc, tady vám postačí objednávka vozu jen jedenkrát za rok. Septik se hodí nejen k trvale obydleným objektům, ale i na zmiňované chaty nebo chalupy, které mají přípojku ke kanalizaci a kde nebudete mít problém obstarat stavební povolení.

Autor: