Chcete tepelné čerpadlo, které vám bude spolehlivě sloužit dlouhá léta?

Kvalitní a vhodné tepelné čerpadlo vám zajistí dostatek tepla a teplé vody bez ohledu na aktuální venkovní teploty. Zároveň, takové tepelné čerpadlo vám bude spolehlivě sloužit několik let i bez povinných ročních revizí či servisních prohlídek, za které u méně kvalitních čerpadel zaplatíte řádově tisíce korun ročně. Jenže, vybrat kvalitní a vhodné tepelné čerpadlo není pro laika snadný úkol, i proto jsme připravili níže uvedené řádky, na kterých najdete doporučení, které vám pomohou výše zmíněnou výzvu zvládnout.

Vybírejte z čerpadel, jejichž kvalitu potvrdily nezávislé testy

Bohužel, i mezi prodejci tepelných čerpadel se najdou jedinci, kteří poskytují potenciálním zákazníkům zavádějící či nepravdivé údaje, typicky se jedná o informace o topném faktoru, provozním hluku či spolehlivosti tepelného čerpadla.

Jak zjistit, který údaj je pravdivý a který ne? Pomůckou může být Evropská značka kvality Q, kterou tepelným čerpadlům uděluje nezávislý zkušební ústav. U tepelného čerpadla s tímto označením máte jistotu, že:

  • uváděný topný faktor je pravdivý a zároveň splňuje minimální podmínky na výkon nutný k získání značky kvality Q,
  • uváděné informace o provozním hluku jsou pravdivé,
  • výrobce či dovozce tepelného čerpadla mají vybudovanou dostatečně kvalitní servisní síť,
  • hlavní komponenty tepelného čerpadla byly vyrobeny v souladu s národními mi mezinárodními předpisy,
  • na tepelné čerpadlo se vztahuje záruka dodávek náhradních dílů po dalších 10 let,
  • tepelné čerpadlo je dodáno s návodem v národním jazyku.

Běžnou praxí je, že výrobci či dovozci kvalitních tepelných čerpadel usilují o získání Evropské značky kvality Q,  díky které mohou odlišit své produkty od méně kvalitních produktů konkurence. Pokud tedy vámi zvažované tepelné čerpadlo Evropskou značku kvality Q nemá, mějte se na pozoru.

Raďte se s prodejcem, který má z čeho vybírat

Ani tepelné čerpadlo, které patří ke špičce ve své kategorii, vám však nemusí být schopno doručit požadovaný objem tepla. Obrovské rozdíly jsou i mezi jednotlivými typy tepelných čerpadel, kdy všeobecně platí, že nejvíce úsporná a výkonná jsou tepelná čerpadla země/voda, nejméně úsporná a výkonná pak tepelná čerpadla vzduch/vzduch. Výběr vhodného typu čerpadla je zásadní, proto je žádoucí konzultovat záměr koupě s prodejcem, který má ve své nabídce více typů tepelných čerpadel a může vám tak poskytnout objektivně vhodné zařízení.

Pečlivě vybírejte montážní firmu

Samotná kvalita instalace má zásadní vliv na topný faktor i bezproblémový provoz tepelného čerpadla. Ideální variantou je, pokud vám tepelné čerpadlo instalují firmy se specializací na instalaci a uvádění tepelných čerpadel v provoz. Více informací o jednotlivých typech instalací najdete na této stránce webu abeceda-cerpadel.cz. Zároveň mějte na paměti, že:

  • místní montážní firma může být lepší volbou s ohledem na fakt, že v rámci servisu tepelného čerpadla nebude muset dojíždět z velké dálky,
  • vhodné je, pokud firma instalující tepelné čerpadlo má možnost provádět záruční servis, kdy nebudete muset při zajišťování servisu uhánět cizího „servisáka“ z centrály, která navíc může být na druhém konci republiky.

Zdroj obrázku: Alexxxey / Shutterstock.com

Autor: