Levná tepelná čerpadla jsou levná pouze do doby než je pořídíte

Jednou z častých chyb v rámci koupě tepelného čerpadla je výběr na základě pořizovací ceny. Celkovou ekonomickou výhodnost jednotlivých produktů totiž silně ovlivňují i provozní náklady či náklady spojené se servisem. Zároveň, ani komunikovaná pořizovací cena nemusí být konečná s ohledem na fakt, že někteří nepoctiví prodejci do kalkulací nezahrnují veškeré náklady spojené s instalací čerpadla.

Rozdíl mezi ciframi z materiálů od obchodníka a realitou mohou být opravdu veliké, posuďte sami na příkladu, který porovnává kvalitní tepelné čerpadlo vzduch/voda s pořizovacími náklady 230 000 Kč a na první pohled levné tepelné čerpadlo s pořizovací cenou 130 000 Kč.

Porovnání celkových pořizovacích nákladů tepelných čerpadel vzduch / voda

Jen při započítání kompletních nákladů na instalaci, z původního rozdílu 100 000 Kč zůstalo jen 43 000 Kč.

Významné rozdíly jsou i v samotných provozních nákladech, kdy u kvalitních tepelných čerpadel vzduch/voda můžete pustit z hlavy platby na povinné roční revize chladivého okruhu či náklady na povinné servisní prohlídky, za něž u levných čerpadel vydáte i více než 4 000 kč /rok, tj. při uvažované životnosti tepelného 10 let pak vydáte na tyto práce 40 000 Kč, čímž je prakticky smazán rozdíl ve skutečných pořizovacích nákladech.

Nicméně, toto číslo stále není konečné! U nejlevnějších tepelných čerpadel vzduch/voda můžeme očekávat energetickou účinnost cca 120 %, kdy roční náklady na vytápění dosáhnou u běžného rodinného domu 26 000 Kč za rok. U kvalitních tepelných čerpadel vzduch/voda můžeme očekávat energetickou účinnost 150 %, tj. náklady na vytápění činí 21 000 Kč / rok.

Tj. na první pohled výrazně levnější tepelné čerpadlo ztrácí finanční výhodu jen při započtení skutečných nákladů na instalaci a údržbu, pokud dále vezmeme v potaz rozdíl v nákladech na samotné teplo, toto tepelné čerpadlo se vám každý rok prodražuje o cca 5 000 Kč, při uvažované životnosti 10 let je pak původně levnější tepelné čerpadlo ve skutečnosti draží o 50 000 Kč.

Zdroj obrázku: Studio Harmony / Shutterstock.com

Autor: