Tepelné čerpadlo vs zemní plyn – který zdroj tepla zvolit?

Zemní plyn se do dnešního roku jevil jako spolehlivý zdroj levného tepla. Této představě zasadily těžkou ránu okolnosti roku 2021, kdy cena zemního plynu na komoditních burzách vzrostla tento rok trojnásobně. Zároveň, zemní plyn se opět stal politickým tématem, to když vývozní či tranzitní země hrozí snížením či přerušením dodávek.

Ano, rok 2021 je extrémní, ani v příštích letech však nemůžeme spoléhat na to, že by se cena zemního plynu vrátila na úrovně z let 2015 – 2020, kdy se 1 MWh zemního plynu obchodovala za 20 – 30 eur. Nicméně, i kdybychom vzali v potaz „historické“ ceny zemního plynu, tepelná čerpadla zůstávají objektivně výhodnějším zdrojem tepla. 

V neprospěch tepelných čerpadel, zejména těch se systémem země/voda mluví vysoké pořizovací náklady, na ty je však možné získat dotaci od státu, tj. celková výhodnost tepelných čerpadel v porovnání se zemním plynem je v tomto případě ještě vyšší.

Vývoj ceny zemního plynu v posledních 10 letech

Zdroj: tradingeconomics.com

Co dále hovoří pro tepelná čerpadla?

Tepelná čerpadla využívají k výrobě tepla energie v podobě venkovního vzduchu a geotermálního tepla, tj. zdrojů, které jsou ve všech koutech republiky k dispozici zdarma a v prakticky neomezeném množství, tj. nejste závislí na externích dodávkách paliva tak, jak je tomu u zemního plynu.

Dále, tepelná čerpadla patří mezi tzv. čisté zdroje energie a je s nimi počítáno i v budoucnosti,  zatímco na zemní plyn je v tomto okamžiku nahlíženo jako na tzv. nečistý zdroj energie, od jehož užívání má být v budoucnosti ustoupeno. Se zákazy instalací plynových kotlů se dnes můžeme v rámci Evropy setkat v Holandsku a Velké Británii.

Zdroj obrázku: Studio Harmony / Shutterstock.com

Autor: