Průvodce venkovním osvětlením: Jak osvětlit zahradu?

Správně zvolené zahradní osvětlení dokáže vytvořit příjemné místo pro romantický piknik i rodinnou oslavu. Malá závěsná světélka nebo lucerničky jsou skvělým doplňkem každé zahradní party, stojací lampy zase osvětlí prostor příjezdové cesty i jezírka. Jak vybrat venkovní osvětlení?

Foto: Bigstockphoto.com

Proč osvětlit zahradu?

Zahrada, terasa, ale i balkon vám se správným osvětlením zajistí skvělou atmosféru. Nezapomínejte ale ani na praktickou funkci. Světlo do zahrady volte také tak, aby zajišťovalo bezpečí, ať už při večerním příchodu domů nebo jako prevence proti nechtěným návštěvám.

Co můžete osvětlit?

Osvětlení na zahradu, stejně jako osvětlení na terasu, vybírejte až potom, co si zodpovíte několik základních otázek:

  1. Co chcete v zahradě zdůraznit?
  2. Která místa jsou v noci těžko dostupná?
  3. Máte oblíbené místo, květinu nebo záhon?
  4. Kde se pohybujete nejčastěji?

Podle těchto otázek pak volte umístění venkovního osvětlení. Zároveň vám napoví, kolik svítidel budete potřebovat. Pro lepší názornost je dobré si načrtnout plánek zahrady a v něm si všechna místa, která chcete osvětlit, vyznačit a rovnou zakreslit i jejich rozmístění. Osvětlit můžete jezírko, cestičku, sochu, ale také bazén nebo třeba houpačku.

Jaký druh svítidla zvolit?

Máte rozmyšleno, co chcete osvětlit a kam svítidla umístit? Je na čase zvolit druh svítidla. Tady už záleží na vašich preferencích, zda zvolíte stojací lampu, venkovní bodová světla nebo nástěnná svítidla. Myslete ale na to, že pokud vyberete více druhů svítidel, měla by se navzájem doplňovat a být v jednotném stylu.

Bodová a zápustná světla

Venkovní bodová a zápustná světla jsou malá a nenápadná. Ta zápustná můžete zapustit nejen do země, ale i do stěn domu. Jsou ideální pro rozmístění po celé zahradě, nejlépe se ale hodí na osvětlení příjezdové cesty, chodníčků a cestiček nebo terasy. Bát se jich ale nemusíte ani u bazénu.

Nástěnná svítidla

Nástěnná svítidla představují klasiku. Nejčastěji se využívají při osvětlení vchodových dveří nebo dveří do zahrady či garáže. Vždy ale vybírejte jeden styl svítidla, aby se vám nestalo, že u dveří na zahradu budete mít jedno a u vchodu zase úplně jiné svítidlo. Nic nepokazíte svítidlem s jednoduchým tvarem a minimalistickými prvky.

Sloupková svítidla

Sloupková svítidla jsou malá, na výšku mají většinou okolo 50 cm. V zahradě jich můžete zvolit i větší množství. Skvěle se hodí k osvětlení cestiček, chodníčků, ale i záhonů nebo květin. Rovněž je dobře využijete při osvětlení skalky, jezírka nebo příjezdové cesty. Znovu se ale držte pravidla jednotného stylu a vyberte si jeden, který použijete všude.

Stojací svítidla

Vysoké lampy v dnešních zahradách velmi nenajdete. Jejich použití je omezené, jelikož není dobré používat jich velké množství. Výborně se ale hodí jako dominantní osvětlení jednoho nebo dvou prvků. Máte v zahradě lavičku? Stojací lampa u ní bude vynikat. Je skvělá i na využití u vchodu, protože osvětlí velkou plochu.

Závěsná svítidla

Závěsná svítidla v zahradě příliš nevyužijete. Hodí se spíše do pergoly, altánu nebo zakryté terasy. Na tato místa jsou ale ideální volbou, protože nikomu překáží. Častěji zde ale využijete osvětlení pomocí řetězových světýlek a luceren, kterými můžete obmotat sloupky, ale i stromy či keře.

Co s terasou?

Osvětlení na terasu by mělo poskytovat dostatek světla. Terasu můžete ohraničit sloupkovými svítidly nebo zemními venkovními svítidly, vymezíte tak celý prostor sezení. Pokud chcete něco extra, poohlédněte se po svítidlech, která umožňují změnit barvu a intenzitu osvětlení.

Autor: