Topíte přímotopem? Jaké jsou výhody a nevýhody.

Pokud někdo zaslechne slovo „přímotop“, okamžitě se mu před očima zjeví vysoké náklady na vytápění. Ano, tento topný prvek je provozně náročnější, skrývá však spoustu dalších výhod a nevýhod, s nimiž vás dnes blíže seznámíme.


ilustrační foto: pinterest.com

Přímotopy je třeba vnímat jako topné zařízení, které má své pevné místo pouze v některých typech nemovitostí. Při nevhodném použití to totiž může být opravdu velký „žrout“ peněz, jenž se podepíše na vašem rodinném rozpočtu.

Topíme přímotopem od A až do Z

Pojďme se nejprve vrhnout na klady přímotopu, jehož potřebnou energii mu dodává elektřina .

  • Nižší pořizovací náklady
  • Vynikající a plynulá regulovatelnost požadované teploty
  • Možnost volby mezi pevným a mobilním typem zařízením

Na druhou stranu jsou tu i určitá negativa, jež nemusí omezovat každého. Tím nejzásadnějším je jistě vysoká spotřeba. I díky tomu se tyto prvky instalují spíše do nízkoenergetických a pasivních objektů, kde není vyžadován jejich dlouhý provoz. Někdy mohou být i velice praktickou součástí tepelného čerpadla, kde fungují v roli záložního zdroje tepla.

Jestliže topíte přímotopem nebo plánujete jeho pořízení, měli byste znát i odvrácenou stranu jeho používání.

  • Pokud nemáte model se šamotovými deskami, počítejte s rychlejším vychladnutím
  • Přímotop ohřívá proudící vzduch, takže dochází k víření prachu

Získejte nízké ceny elektřiny

V okamžiku, kdy budete přímotop používat na vhodném, respektive dobře izolovaném místě, kde nebude docházet ke zbytečně velkým tepelným únikům, obdržíte ještě bonus navíc. Můžete si snížit ceny elektřiny v celé nemovitosti. Od svého dodavatele totiž budete mít nárok na zvýhodněnou dvou tarifní sazbu.

Tím poklesnou nejenom náklady na provoz přímotopu, ale také všech ostatních spotřebičů, které využíváte v domácnosti. Typickým příkladem jsou sazby D35d a D45d.

Přímotop vám tak za každou cenu nemusí udělat vítr v peněžence. Všechno se odvíjí pouze od toho, jakou disponujete nemovitostí, kam jej umístíte a na podobných faktorech. Jeho klady a zápory jsou individuální záležitostí. Při vhodném aplikování jde o zajímavý a cenově přiměřený zdroj tepla.

Autor: