Proč si pořídit tepelné čerpadlo

Chystáte se renovovat, stavět nebo kupovat nový dům a rozhodujete se, jaký tepelný zdroj bude pro vás ten nejlepší? Pak byste určitě měli uvažovat o tepelném čerpadle, skvěle totiž odpovídá požadavkům dnešní doby. Jaké jsou hlavní výhody vytápění tepelným čerpadlem?

Nejprve bychom si ale měli vůbec říct, v čem spočívá topení tepelným čerpadlem. Tepelné čerpadlo odebírá teplo z přírodních zdrojů, ať už je to země, voda (povrchová či spodní) nebo vzduch a přečerpává jej do obytného prostoru. Slouží pro vytápění a ohřev vody. A v čem je tedy jedinečné oproti dalším zdrojům tepla?

Provozní náklady a ekologie

To jsou hlavní důvody, proč si tento typ tepelného zdroje pořídit. Vytápění tepelným čerpadlem je totiž levnější a ekologičtější než topení kotlem ať už na dřevo, uhlí, plyn nebo elektřinu. Náklady na pořízení jsou sice vyšší, než u zmiňovaných alternativ, ale v dlouhodobém horizontu se tepelné čerpadlo ekonomicky vyplatí. Provozní náklady na teplo jsou výrazně nižší, protože jej čerpáte až z 80 % z okolního prostředí.  Navíc získáte výhodnější sazbu za elektřinu a v rámci programu Zelená úsporám můžete obdržet i dotaci (v případě, že budete měnit starý kotel na pevná paliva za tepelné čerpadlo). Návratnost takové investice (bez dotace) bývá v horizontu 4 – 10 let.

Tepelné čerpadlo, na rozdíl od zdrojů energie na fosilní paliva a dřevo, neškodí životnímu prostředí. Zkrátka proto, že nic nespaluje. Nebudete si tak znečišťovat vzduch přímo u domu.

Pohodlnost a komfort

Další nespornou výhodou je fakt, že po nainstalování čerpadla odpadají další povinnosti spojené s topením. Nemusíte totiž nikde skladovat palivo, topit, čistit komín a tak podobně. Také nemáte žádné starosti ohledně dodávek tepla, jednoduše si ho vyrábíte sami. V neposlední řadě je třeba zmínit možnost chlazení, což oceníte v horkých letních měsících.

Jaké jsou typy čerpadel

            Vytápění tepelným čerpadlem je vhodné pro novostavby, rekonstruované domy i pro bytové domy. Podle možností a podmínek se můžete rozhodnout mezi jednotlivými typy, přičemž nejběžnější je tepelné čerpadlo vzduch/voda. Další druhy se liší vždy zdrojem tepla a typem soustavy, do které je teplo přečerpáno.

Pokud se zajímáte o životní prostředí, chcete ušetřit a máte rádi pohodlí, pak se určitě nad tepelnými čerpadly zamyslete. Vyplatí se to.

Autor: