Moderní odsavače par

Odsavače par neboli digestoře dnes již patří do základní výbavy každé kuchyně. K dispozici jsou běžně dva typy, odsavače par s odtahem ven, nebo s recirkulačním filtrem, který nevyžaduje vnější vývod.

etd1
Foto: etd.cz

Odtah se obecně prezentuje vyšší účinnosti, avšak jeho instalace vyžaduje přítomnost odtahového potrubí a komínu. Naopak filtrační odsávač složitější úpravy nevyžaduje, a lze jej proto instalovat kdekoliv v kuchyni nad varnou desku.

Úkolem odsavače par je zachytávat mastné páry a tuky, které jsou nedílnou součástí vaření. V rodinných domech bývá využíván komínový odtah, naopak v panelových domech jsou využívány digestoře recirkulační. Recirkulační odsavače par nasávají výpary a pachy, které následně vede přes filtry, čímž se odstraní nežádoucí tuky a zbytek se navrátí zpět do prostoru. Filtry těchto odsavačů se dělí na vstupní kovový a uhlíkový filtr. Zatímco kovové filtry lze standardně mýt v myčce, uhlíkové filtry je třeba pravidelně měnit cca zhruba dvakrát do roka v závislosti na vytížení. Pravidelnou výměnu filtrů však není radno podcenit, nejen že se se zaneseným filtrem snižuje efektivita odsavače, ale také se zbytečně zatěžuje motor, čímž může dojít ke snížení životnosti produktu.

Odsavače par s odtahem ven

Komínové odsavače pár jsou oblíbené zejména pro svůj vysoký výkon, nízkou hlučnost i stylový vzhled. Zákazníci milují především nerezové modely v kombinaci se sklem, které zároveň disponují technologií Deep Silence, která zaručuje, že odsávače pracují téměř neslyšně, jelikož jejich motor je zvukově izolován. Takto vybavené digestoře jsou stále považovány za nadstandard, za který je třeba si připlatit, nicméně zejména, pokud máte obývací pokoj přímo propojený s kuchyní, vyplatí se za kvalitu připlatit.
etd2-odsavac s odtehem ven

Na poli technologií se nyní vyskytuje zajímavá novinka nesoucí název Perimetr, která zvyšuje kvalitu odsávání, a naopak snižuje hlučnost digestoře tím, že páry odsává po obvodu. Za zmínku rozhodně stojí také technologie Active Heat, díky které se přizpůsobuje síla a rychlost odsávání v závislosti na teplotě a množství vznikajících par měřených přeinstalovanými čidly.

Moderní odsavače par taktéž disponují nízkoenergetickým osvětlením, halogenovými žárovkami nebo úspornými LED diodami, se kterými nevznikají stíny, oproti standardu jsou až o 90% účinnější a jsou charakteristické dlouhou životností.

Ostrůvková kuchyně

Kuchyňské ostrůvky jsou vhodné především do velkých prostor, kde mohou elegantně sloužit jako pracovní, varné a mycí centrum. K ostrůvku se lze bez problémů dostat ze všech stran a nabízí také mnoho úložných i pracovních prostorů. Další výhodou je, že k němu lze přiložit barovou stoličku a použít ho jako stoleček. Jak ostrůvek, tak i digestoř nad ním budou působit v kuchyni dominantním dojmem, a je tedy vhodné pečlivě vybrat odsávač jak na základě užitných vlastností, tak i na základě designu. Pakliže plánujete mít v ostrůvku i prostor pro mytí s dřezem, je již během hrubé stavby třeba brát v potaz umístění odpadu. Jakmile je zalita základová deska, nelze již vyvést odpadní výpustky.
etd3_ostruvkovy odsavac

Výsuvné odsavače par

Největší předností výsuvných odsavačů par je pochopitelně jejich vysoká praktičnost, lze je totiž vysunout pouze, pokud je jich třeba. Jakmile jsou výsuvné digestoře vysunuty, osvětlují zároveň sporák či varnou desku. Po práci stačí přístroj zasunout či zaklopit, čímž docílíme toho, že v kuchyni vznikne větší prostor. Výsuvné digestoře jsou standardně ve vestavném provedení, které je možno zabudovat do závěsných skříněk.
etd4_vysuvny odsavac

Vestavné a závěsné odsavače par

Tyto modely se vyznačují plochým a obdélníkovým provedením spotřebiče, který se v drtivé většině instaluje pod nábytek nad digestoří. Vestavné digestoře vyžadují úpravu skříňky či police tak, aby jimi mohlo vést potřebné sací potrubí, a veškerý nábytek, na který je konstrukce zavěšována musí být bezpečně připevněn tak, aby unesl i váhu odsavače.
etd5_zavesny odsavac

Autor: