Jak zařídit obývací pokoj?

Obývací pokoj je důležitou místností, kde se setkáváme s rodinou i přáteli a chceme se tu cítit dobře, být v klidu a pohodě. Protože k příjemnému pocitu přispívá i okolní prostředí, je třeba přizpůsobit i zařízení obývacího pokoje.

Výběr nábytku do obývacího pokoje se odvíjí od mnoha faktorů. Hlavním je velikost místnosti. Do malého prostoru nemůžeme dát velké obývací sestavy. I tak však můžeme mít obývací pokoj praktický, útulný a designově hezký. Sem se hodí malá obývací stěna nebo televizní stěna, která poskytne dostatek prostoru na sedací soupravu a konferenční stolek, popřípadě komodu, vitrínu a police.

Vybavení obývacího pokoje

Velká místnost na obývací pokoj přináší i spoustu úložného prostoru. I když by byla

škoda nevyužít velkou místnost, buďte obezřetní, ať si z prostoru pro relaxaci nevytvoříte skladiště. Hodně skladovacích skříněk si můžete pořídit v rámci obývacích sestav. Doplňte praktické komody, které pojmou téměř cokoliv. Z jednoho rohu si můžete vytvořit i malou, ale praktickou pracovnu. Stačí sem umístit menší psací stůl a kvalitní kancelářskou židli.

Jak vybírat barvy do obývacího pokoje

Čím větší je obývací pokoj, tím více barev i tmavších odstínů si můžete dovolit použít. Vždy použijte jednu barvu hlavní a druhou doplňkovou. Pokud chcete použít i třetí barvu, využijte ji jen na dvou nebo třech dekoracích. Barvu nábytku slaďte se stěnami a celkovým interiérem. A jak volit jeho barvy? Na tmavém nábytku nejsou tolik vidět skvrny, ale vyniká na nich prach. Na světlém nábytku se zase více projeví skvrny a nečistoty. Na nábytku z masivu nebo s povrchovou imitací dřeva se prach vyjímá nejméně.

Pěkný solitér je důležitý

Jako solitér můžete doplnit designovou lampu, která bude přitahovat pozornost. Musíte jí však dát na to správné místo. Materiál a barvy by měly do pokoje sedět. Stejně tak může být solitérem jedno pohodlné křeslo, velká amfora, váza nebo umělecká plastika, které si při vstupu do místnosti každý hned všimne. Velkou měrou ovlivňuje místnost i dopadající světlo, nasvícení a samotná svítidla a lustry, které se mohou stát výrazným prvkem. Může jít také o dřevěnou stoličku po prababičce, na kterou dáte svíčky, nebo květináč s levandulí a dodáte pokoji nádech v provensálském stylu.

Co dělá interiér útulným

Interiér dělá barva, která nám musí být příjemná. Výborně se hodí bytový textil a dekorační látky, jako jsou závěsy a polštáře. Výborně vypadají dvě stejné rostliny v květináči, nebo jeden větší a druhý menší ve stejném designu. Totéž můžete udělat s vázami, které mohou být seskupené s dalšími dekorativními předměty do velmi malebných zátiší. Podobný efekt mají lampy, stolky a další drobný nábytek. Do zařízení a dekorací by se měla promítnout osobnost majitele. Dejte proto průchod svojí fantazii a do obývacího pokoje vneste klidně něco, co se tam na první pohled až tak moc nehodí, ale zaručeně to upoutá pozornost. Pro inspiraci vám může pomoci třeba Pinterest.

Autor: