Jak vybrat nejlepší zahradní traktor

Zahradní traktor je pro majitele každého jen trochu většího pozemku neocenitelným pomocníkem. Jeho primárním úkolem bude nepochybně sekání trávy, pokud je ale traktor vybrán správně, zvládne toho mnohem více. Koupě zahradního traktoru není zanedbatelnou investicí, rozhodně se ale vyplatí. Nezbytnou podmínkou ale je, aby bylo pořízení nového zahradního stroje založeno na skutečně pečlivém a informovaném výběru. Jak tedy nový zahradní traktor vybírat?

ilustrační foto: Pixabay.com – PhotoMIX-Company

Proč traktor kupujeme? A jaké typy vlastně existují?

Základní otázka, na kterou si musí každý zájemce o zahradní traktor umět zodpovědět: jaký bude jeho hlavní účel a co od něj očekáváme? Kupujeme traktor pro občasné použití na zahradě u chalupy, anebo bude v provozu den co den, např. při obhospodařování větších sportovišť? Jaká velká bude plocha, na které bude traktor pracovat? Je třeba si ujasnit i to, zda bude traktor využíván pouze k sekání, a nebo k němu bude připojováno i další příslušenství a jeho úkoly budou širší.

Odpovědi na výše uvedené otázky z velké části definují vhodný typ zahradního traktoru. Ty se v základním pohledu dělí na dva základní druhy, tzv. zahradní ridery a vlastní zahradní traktory. Prvně jmenované stroje jsou celkově menší a mají nižší výkon i menší záběr sekačky. Je tedy zřejmé, že jejich doménou budou pozemky s maximální rozlohou 1000-1500 m2 a také pozemky plné stromů a jiných překážek, mezi kterými se s menšími a obratnějšími stroji snáze manévruje. Plnohodnotné traktory a jejich vyšší výkon i záběr naopak ocení majitelé větších pozemků. Detailnější popis jednotlivých druhů traktorů včetně recenzí vybraných produktů najdete například v testu zahradních traktorů webu Arecenze.cz.

Sběr nebo odhoz?

Důležitým parametrem pro výběr je i systém sběru, resp. odhozu posekané trávy. V případě, že uživatel dává na svém pozemku přednost mulčování, vybírat bude spíše traktory s bočním odhozem trávy. V opačném případě ale bude muset u každého konkrétního modelu posoudit velikost sběrného koše a kvalitu jeho konstrukce. V závislosti na způsobu, jakým se chce majitel o svůj pozemek starat, je na místě zajímat se i o dostupnost připojitelných zařízeních jako jsou čističe trávníku, postřikovače apod.

Obecná pravidla

Je zřejmé, že kromě výše uvedených parametrů se žádná koupě neobejde bez podrobného prozkoumání kvality konstrukce vybraného modelu, charakteristik jeho motoru, náprav atd. V tomto ohledu poskytují neocenitelné služby recenze dalších uživatelů.

Autor: