Nebaví vás okopávání záhonů? Založte si na zahradě trávník!

Proč se spousta zahrad mění na travnaté plácky a u novostaveb pomalu nic jiného nenajdete? Spoustu lidí už totiž přestalo bavit mít zahradu jako druhou práci. Patříte mezi ně i vy? Nebo založení trávníku teprve plánujete?

Pokud jste na druhou otázku odpověděli ano, máme pro vás pár tipů, které vám zatravňování pozemku usnadní.

Anglický trávník, místo na piknik nebo dětská herní plocha?

Na začátku si dobře rozmyslete, k čemu bude trávník sloužit. Zatímco méně využívané části zahrady, třeba mezi stromy, můžete osít “lučními květy” a mít tak i kus kvetoucí plochy, pokud se po trávě budou prohánět děti a hrát fotbal, zvolte spíš druhy, které jsou odolné a nevadí jim sešlapávání.

Orbu nechte traktorům na poli

Prvním krokem k přípravě pozemku na založení trávníku je zlikvidování plevele a následné zkypření země. Nemusíte jít vůbec do hloubky, jde hlavně o to, aby se půda pořádně provzdušnila. Na zkypřenou půdu můžete rozprostřít malou vrstvu hlíny z kompostu. Pokud ale upravujete pozemek, kde předtím probíhala stavba, je lepší kromě humusu bohatého na živiny přidat ještě navíc několik centimetrů kvalitní ornice. Půda po stavbě bývá totiž hodně zničená a trávník by nemusel vzejít.

Pokud máte dost času, nechte půdu několik týdnů sednout. Ideální je připravit si ji na podzim a sít až na jaře. Pokud to nestíháte, dejte si odstup aspoň pár dní. Při setí se snažte rozhazovat semínka rovnoměrně, můžete je smíchat i s trochou písku, aby nelétala daleko. Osetou plochu dobře zválcujte, nebo aspoň udupejte a poté několik týdnů pravidelně zalévejte.

Vychytávky pro zahradu bez betonových obrubníků a cest

Prvních pár let se vám určitě podaří udržet trávník v takovém tvaru, jak jste původně plánovali. Ale co když se pak začne rozrůstat moc do šířky, pod dřevěnou terasu nebo do okrasných záhonů?

Můžete tomu snadno předejít, pokud hned na začátku, ideálně už po osetí, ohraničíte plochu trávníku neviditelnými obrubníky. Jsou to plastové komponenty ve tvaru L, které přichytíte do hlíny pomocí upevňovacích kolíků. Tráva jimi neproroste a záhony zůstanou v původním tvaru. Neviditelné obrubníky se hodí jak pro rovné linie, tak i pro kruhové záhony.

Druhá vychytávka potěší ty z vás, kteří mají někde na pozemku garáž a chtějí k ní vést  příjezdovou cestu, nebo hledají způsob, jak vytvořit na pozemku parkovací stání, které nebude vylité betonem. Řešením jsou zatravňovací dlaždice, mřížka z plastu, kterou jednoduše nainstalujete, kam potřebujete. Jsou dostatečně pevné, takže vydrží i přejezdy dodávkou, a když zarostou trávou, nebudou vůbec vidět.

Pokud jsou zatravňovací dlaždice nebo neviditelné obrubníky přesně to, co vám na zahradě chybí, objednejte si je z e-shopu české firmy Agrotex. V jejím sortimentu najdete krom toho i spoustu dalších výrobků, které na zahradě využijete, od mulčovacích textilií až po stínící úplety na plot.

Autor: