Jak funguje větrání s rekuperací tepla?

V České republice je větrání s rekuperací tepla stále více diskutovaným tématem. Jak vlastně funguje tento systém, který vám může výrazně snížit účty za vytápění? Na to se podíváme v následujícím článku.

Rekuperační jednotky se používají pro řízené větrání v pasivních a nízkoenergetických domech. Plně nahrazuje větrání okny a šetří náklady. Princip rekuperace tepla je v celku jednoduchý. V zimě se při rekuperaci se z odpadního vzduchu získává teplo, které se následně předává čerstvému vzduchu, který přichází z venku. V létě je tomu pak přesně naopak.

Jak rekuperace funguje v praxi?

V praxi to vypadá tak, že rekuperační jednotka nasaje chladný venkovní vzduch, který přivede do rekuperačního výměníku. Z  místnosti jednotka nasaje teplý odpadní vzduch. V rekuperačním výměníku se čerstvý vzduch ohřeje na teplotu odváděného odpadního vzduchu a pokračuje do místnosti. Vestavěné filtry zbaví přiváděný čerstvý vzduch prachu a dalších nečistot.

Během výměny se čerstvý a odpadní vzduch nepotkají, teplotu si předají prostřednictvím speciálního rekuperačního výměníku. Větrání s rekuperací zajišťuje optimální využití vytvořeného tepla až s 90% účinností.

Tento princip je stejný u všech typů jednotek bez rozdílu. Je tedy jedno jestli máte v domě centrální nebo lokální rekuperaci. Rozdíl je pouze v tom, že v případě centrální rekuperace se odvádí odpadní vzduch ze všech místností na jednom místě, zatímco u lokální se odvádí z každé místnosti zvlášť.

Pasivní a aktivní rekuperace vzduchu

Systém se však může lišit svým provedením. V domě či bytě můžete mít pasivní či aktivní rekuperaci vzduchu. Pasivní rekuperace vede vzduch trubicemi tak, aby kolem sebe prošly výměníkem. Než odpadní vzduch odejde, předá část tepla tomu čerstvému. Toto řešení je poměrně levné.

Aktivní rekuperace funguje trochu jinak a je i finančně náročnější. Nicméně dokáže v letních měsících místnosti ochlazovat.

Odpadní vzduch prochází studeným výparníkem, kde zanechá většinu tepla. Kompresor ho stlačí, a tím ohřeje kondenzátor, který přivádí čistý (chladný) vzduch.

Díky instalaci rekuperační jednotky získáte především více čerstvého vzduchu, zdravé a čisté ovzduší a ušetříte za energie. Navíc z domu odvedete nadbytečnou vlhkost, to je důležité především u rekonstruovaných domů, kde došlo k výměně oken za plastová. V takových objektech se totiž často drží vlhkost, která způsobuje plísně.

Kvalitní filtry také zajistí, že se do interiéru dostane mnohem méně prachu a pylu, což ocení především alergici.

Díky tomu, že se odváděný vzduch s tím přiváděným nepotká, máte jistotu, že vás domov splňuje všechny hygienické normy, které předepisuje pro novostavby stavební zákon.

Autor: