Trh krytin se mění, nyní jsou trendy lehké plechové střechy

Střecha je ozdobou každého domu a zároveň plní nesmírně důležitou funkci. Výběr střešní krytiny je tedy důležitým bodem při stavbě i renovaci domu. Na trhu se objevuje široký sortiment střešních krytin, trendem dnešní doby se však stává plechová střecha. Pojďme se podívat na její největší výhody.

Výhody plechové střešní krytiny

Při výběru střešní krytiny výrazně rozhoduje stáří celého domu. Pokud se jedná o novostavbu, je to vcelku jednoduché, jelikož pro nový dům můžete vybrat prakticky jakoukoliv střešní krytinu a přizpůsobit jí nosnou konstrukci dřevených krovů. U starších domů už se však musíme pozastavit. Stávající krovy mohou totiž být v horším stavu, dokonce může být nutná jejich výměna. V takovém případě je tedy vhodné přemýšlet o střešní krytině, která krovy příliš nezatíží. Tou nejlehčí, kterou na trhu najdeme, je rozhodně plechová střešní krytina. Pro srovnání, váha plechové střechy se pohybuje okolo 5kg/m2, zatímco váha betonové krytiny dosahuje váhy 45 – 60kg/m2 a pálené střešní tašky pak zhruba 45 – 55kg/m2. Tím se plechová střecha stává bezkonkurenčně nejméně zatěžující pro dům, co se váhy týče. Výhod však najdeme mnohem víc.

Plechová střešní krytina se vyrábí ve dvou provedeních. Můžete si vybrat mezi klasickými maloformátovými či velkoformátovými plechovými taškami, anebo velkoformátovými plechovými šablonami. Tyto šablony se využívají častěji pro jejich snadnou instalaci. Pokládají se plošně a díky jejich rozměru se i montáž takové střechy podstatně urychlí. Vzhled střechy však zůstává zachován jako u klasické krytiny z tašek. Oko laika nemá šanci poznat rozdíl.

Kde využít plechovou střechu?

Tento druh střešní krytiny vyniká i svým širokým využitím. Lehká plechová střecha se totiž hodí jak pro menší stavby, jako jsou altány, přístřešky a garážová stání, tak i pro větší stavby rodinných domů. Dále ji často můžeme vidět i na halách a podobně velkých objektech. Obecně se využívá i pro malé sklony střech. I u plechové střechy si můžete vybírat z několika barevných provedení. Nesmrtelnou klasikou však asi navždy zůstane cihlově červená barva.

Pokud se obáváte hluku, zahoďte své obavy za hlavu. Kapky deště a jiné elementy vytvářející hluk bezpečně odizolují vrstvy střešního pláště, které slouží jako ochrana. Některé krytiny dnes již dokonce obsahují protihlukovou úpravu.

Není plech jako plech

I v oblasti plechových střech najdeme více druhů. Úplně nejlehčím je hliník, který je navíc velmi tvárný. Hliník také nepodléhá žádným klimatickým podmínkám, nemění svůj vzhled a vyžaduje minimální pravidelnou údržbu. Měděné střechy také nevyžadují žádnou údržbu. Všichni je většinou bezpečně poznáme podle ochranné vrstvy, která se na nich po čase objeví a která změní barvu střechy na zelenkavou. Nejpoužívanější je pak upravená ocel, která nepodléhá korozi. Upravena může být pozinkováním, lakováním nebo nanesením plastové vrstvy. O takovou střechu se nemusíte starat minimálně patnáct let. A i po této době bude vyžadovat pouze nový nátěr.

V žebříčku životnosti střech by se plechová krytina umístila ve zlatém středu. Obecně se uvádí v řádu 30–35 let. V poměru s její nízkou cenou se pak stává plechová střecha vhodným kandidátem pro jakoukoliv renovaci domu, ale i pro nové moderní bydlení.

Autor: