Stavební spoření stále láká. Co snižuje výnos ze stavebka a na co lze peníze využít?

Velký zájem o stavební spoření pokračuje. Vyplatí se i letos smlouvu uzavírat? Jaké zhodnocení nabízí jednotlivé stavební spořitelny a na co lze uspořené peníze ze stavebka využít?

Na co využít naspořené peníze ze stavebka? Na cokoliv!

Stavební spoření se řadí mezi nejlepší spoření, je oblíbeným spořicím produktem u dětí i dospělých. Mladí lidé peníze ze stavebka často využívají k financování studia, zahraničních pobytů a k pořízení prvního bydlení.

Starší klienti si zas stavební spoření sjednávají za účelem vytvoření finanční rezervy. Našetřené peníze lze využít na cokoliv, a to klidně i na cestu kolem světa, na bezstarostnou penzi nebo na koupi nového automobilu. Finance nejsou nijak limitovány. To, k čemu je klienti stavebních spořitelen využijí, je jen na nich. Účel je zcela libovolný.

Státem podporovaný produkt přinese až 3,95% zhodnocení

Výhodou stavebka je, že je státem podporované, proto kromě zhodnocení spořitelny se můžete těšit i ze státního příspěvku, který činí 10 % z roční úložky.

Nejefektivnější je pro stavební spoření zasílat každý měsíc na účet 1 700 Kč. Díky této měsíční úložce za rok naspoříte 20 400 Kč a od státu tak dostanete maximální příspěvek ve výši 2 000 Kč ročně.

Kromě státní podpory vám náleží i garantovaný úrok stavební spořitelny. Ten se výrazně liší. Zatímco stavebko od Buřinky nabízí roční zhodnocení až 3,40 %, u ProSpoření od Wüstenrot získáte o více jak půl procentního bodu větší výnos. Rozhodně se tak vyplatí porovnat aktuální nabídky na trhu a vybrat si ten nejvýhodnější produkt.

TOP 5 stavebních spoření

Stavební spořitelna Stavební spoření Roční výnos
Wüstenrot stavební spořitelna ProSpoření až 3,95 %
Modrá pyramida Moudré spoření až 3,76 %
Raiffeisen Stavební spořitelna Stavební spoření až 3,60 %
Českomoravská stavební spořitelna Stavební spoření až 3,40 %
Česká spořitelna Buřinka až 3,40 %

 

Lákavý výnos snižuje zdanění a poplatky

Jen z výnosů se ale u stavebního spoření neradujte, počítejte také s náklady. Z vámi naspořené částky se odečítá:

  • daň u úroků,
  • poplatek za uzavření smlouvy,
  • poplatek za vedení účtu.

Poplatek za sjednání stavebního spoření obvykle činí 1 % z cílové částky a je jednorázový. Řada spořitelen ho ale odpouští v rámci speciální akčních nabídek. Poplatek za vedení účtu se pohybuje od 300 Kč do 400 Kč a platí se každý rok.

Při pravidelném měsíčním spoření 1 700 Kč, byste tak za šest let naspořili včetně úroků a státní podpory zhruba 138 000 Kč, po odečtení všech nákladů by vám zbylo něco kolem 135 000 Kč.

Pokud byste žádali ve stavební spořitelně o zvýšení cílové částky, počítejte ale s dalším nákladem navíc, a to obvykle s 1 % z rozdílu cílových částek. Stejně tak předpokládaný výnos by rapidně snížilo předčasné ukončení smlouvy. Ta je sjednávána na dobu šesti let.

Autor: