Proč nebydlet v paneláku

Nekončící oblíbenost paneláků svědčí o tom, že si lidé zvyknou opravdu na všechno. Nouzová výstavba, kterou minulý režim řešil akutní nedostatek bydlení, je již mnohdy desítky let za svou životností. Přesto se ceny drží na neskutečně vysoké úrovni a řada našich spoluobčanů žít jinde za žádných okolností nechce. Ze své zkušenosti musím napsat: V paneláku celý život nikdy. Proč?

 1) Sousedi Vám mohou udělat ze života peklo 

Mít šílence v sousedním domku je otravné. Sousedit se šílencem v paneláku je naprosté peklo. Pokud se k Vám obrátí štěstí zády a vedle bydlí nesnesitelná osoba(-y), užijete si spoustu veselých zážitků: Sprosté nadávky, mlácení na zeď a radiátor, hysterické hádky takovýchto výlupků, vrtání do zdi v nejnemožnější termíny (vibruje celá budova), pomlouvání na schůzích vlastníků, haldu bezpředmětných stížností.

2) Nemůžete rozhodovat o investicích a vzhledu domu 

Rozhoduje většina. Pokud si koupíte byt a ostatní odhlasují, že zaplatíte stovky tisíc za předraženou rekonstrukci domu, musíte pěkně pokorně cvakat. Hezky růžovoučká či jinak úchylná barva fasády také potěší.

3) Do bytu Vám xkrát za rok polezou cizí lidi 

Zatímco v domku dáte měřáky všeho, kam uznáte za vhodné, v paneláku lezou kontroloři přímo do bytu a jednotlivých pokojů.

4) V paneláku nelze navázat běžné sousedské vztahy 

Aby spolu mohli cizí lidé vycházet, musí si udržet alespoň elementární zbytky své důstojnosti. Všechno od sousedů nádherně slyšíte, lepší ozvučení než v multikině. U starého bytového jádra to snad musel být záměr.

5) Údržba domku a okolí není náročná 

Každý sám sobě drábem. Nikdo nikoho nenutí vysázet na zahrádku 7 druhů růží nebo kutit v dílně.

Bydlení v paneláku je možné pouze s maximální mírou pokory 

Nechápu lidi, kteří utratí 1,5 milionu za panelákový byt a pak se diví, že pár desítek centimetrů od nich žijí své životy, se vším co k tomu patří, cizí lidé. Podmínkou 100% spokojeného bydlení v paneláku je pokora. Smíření s tím, že se vedle Vás může nastěhovat cvok a že rozhodujete pouze jedním hlasem při řešení záležitostí celého domu.

Zdroj: www.zrcadlo.blogspot.com

Autor článku: Ing. Václav Ulrych

Autor: