Bydlení ve městě nebo bydlení na vesnici?

Rozdíly mezi městem a vesnicí se stírají, časy se mění. Přichází doba, kdy přestávají o tom, kde je ideální místo k bydlení, rozhodovat mezilidské vztahy. Přichází doba, kdy se dostávají do popředí ryze praktická hlediska. Která to jsou? 

1)  Celková cena bydlení ve městě a bydlení na vesnici 

Z pravidla platí, že jsou pořizovací náklady na bydlení (nájemné také) vyšší ve městech. Byt či dům obdobných parametrů vychází na vesnici levněji. 

Ovšem splátka hypotéky nebo platba nájmu + inkasa netvoří Vaše jediné měsíční výdaje související s bydlením. Výraznou položkou bývá obvykle doprava do školy a zaměstnání. Spočítejte si, o kolik projedete víc, když budete bydlet na vesnici, určitou váhu dejte také ztracenému času. O výslednou sumu můžete navýšit splátku hypotéky či výši nájmu a ihned víte, co je pro Vás výhodné. 

2) Dostupnost služeb a dopravní obslužnost 

Magickou hranicí, pod kterou se většinou nevyplatí jít, je 1 000 obyvatel. V obcích, kde žije alespoň tisícovka lidí, je obvykle dobrá dostupnost běžných služeb: škola, školka, lékař, pošta obchod… 

Veřejná doprava se v posledních letech stabilizovala, na Internetu snadno zjistíte, jak na tom které místo je. Ideální je samozřejmě varianta, kdy poblíž vesnice proudí nějaká středně významná dopravní tepna. 

3) Možnosti kulturního a společenského vyžití 

Tady to záleží na osobních preferencích každého člověka. Bydlet ve městě kvůli nepřebernému množství kulturních akcí a zajít někam jednou za půlrok je stejně absurdní, jako bydlet na malé vesnici a jezdit třikrát týdně obrážet akce do 50 kilometrů vzdáleného krajského města. 

Ať už zvolíte bydlení ve městě nebo bydlení na vesnici, přeju Vám při jeho výběru šťastnou ruku 🙂

Autor článku: Ing. Václav Ulrych

Autor: