Opera v Sydney – australský symbol, který ohromí i po letech

Když se řekne Sydney, většina lidí zavzpomíná na olympijské hry v roce 2000. To už je však trochu vybledlá vzpomínka, nemyslíte? Co nám tedy zbývá? Jeden z nejvýraznějších symbolů města – poněkud avantgardní budova opery.

Sydney Opera House

Zdroj: archiv famouswonders.com, opera v Sydney

Projekt tužkou “světáka”

Budovu navrhl dánský architekt Jorn Utzon (9.4. 1918 – 29.11. 2008), který v šedesátých letech minulého století vyhrál konkurzní řízení. To bylo zahájeno již v roce 1955. Do soutěže bylo přitom nominováno více než 200 návrhů. Už tehdy budova vypadala dosti nekonvenčně – futuristické oblouky a zahnuté úhly však byly k vodní hladině na pozadí jako dělané. Expresivní design tak vyhrál s naprostým přehledem. Utzon za svůj návrh získal četná ocenění, včetně čestného doktorátu a Australského řádu.

Sloupy a výstupky opery mají bílou barvu, takže vypadá trochu jako bílé velryby, které občas k australským břehům připlouvají. Avšak v noci se střecha může změnit v barevný koberec. Lze ji použít jako promítací plátno, což dává budově další možnosti.

Interiér se postupně svažuje k hlavnímu pódiu. Vnitřku dominují především odstíny hnědé. Budova ovšem neukrývá jen hlavní sál. Najdeme zde i menší halu pro divadelní účely, nahrávací studio, a dokonce místnost pojmenovanou po svém stvořiteli.

Na prostoru se nešetřilo

Rozloha má téměř dva hektary a celková kapacita činí 5 738 míst. Své zázemí zde má opera, symfonický orchestr, divadelní soubor a baletní soubor. Stavba tehdy stála astronomických 7 milionů amerických dolarů, přičemž výstavba byla několikrát přerušena. I když byla budova dostavěna v průběhu několika let, objevily se problémy se životností sloupů, a tak se do budovy musely investovat další nezbytné prostředky. I tyto problémy byly odstraněný a budova se těší dobrému “zdraví”.

Nový člen UNESCO

V roce 2007 byla Opera v Sydney zapsána na seznam chráněných památek UNESCO. Pro Australany je stavba dodnes symbolem. A ačkoliv této stavbě roky přibývají, je stálicí mezi architektonickými památkami v Austrálii – i ve světe.

Sydney Opera House
Sydney Opera House
Sydney Opera House
Sydney Opera House
Zdroj: archiv famouswonders.com, opera v Sydney

Autor: