Kompost vaší zahrádce prospěje

Zahrádkáři se v posledních letech rádi vracejí k přírodním hnojivům na úkor chemických doplňků, které byly tak populární v minulých dekádách. Je to logické, neboť chemikálie časem půdu zbytečně znehodnotí a nenávratně ji poškodí. Biologická hnojiva navíc najdete všude kolem a jsou skoro zadarmo.

Kompost
Zdroj: liverenewed.com

Slupky nevyhazujte, ještě vám dobře poslouží

Někdy postačí obyčejné zbytky ovoce a zeleniny. Látky, které byste zbytečně vyhodili, živí půdu a rychle se do ní dostávají. Doba tlení je mnohem rychlejší než u chemických kapslí apod. Dobrým hnojivem nejsou jen schránky plodů, dobrou práci odvedou také slupky od brambor a jiných luštěnin. Zkrátka a jednoduše – i „odpad“ může posloužit jako vysoce kvalitní kompost.

Pozor na počasí

Dejte si však pozor na sněhovou pokrývku, kvůli které můžete v místech s nánosem kompostu nepříjemně zapadnout. Nezapomeňte si proto cestu kolem pohnojených míst vyznačit. Ostré letní. Obezřetní buďte i v létě, ale z jiného důvodu. Slunce není s rozkládajícími se živinami velký kamarád a kompost se pod ostrými paprsky velmi rychle vysouší a ničí. Můžete jej lehce pokropit vlažnou vodou nebo ještě lépe dát ho do míst, kde je častý stín, popřípadě místo nějak zastínit. Postačí větší slunečník nebo plachta.

Ideální však není ani přemíra vody. Déšť může vyplavit živiny mimo pozici kompostu. Nemusíte však sahat po plachtě nebo místo zakrývat jiným způsobem. Kompost můžete umístit pod košatý strom, který absorbuje dostatek vláhy z mraků a ochrání mrvu.

Jedinou nevýhodou přírodního kompostu je zápach z tlejících látek. Nicméně hnojení biologickou cestou přináší výborné výsledky a nezatěžuje zbytečně půdu – rozhodnutí je na vás.

Autor: