Zajištění řemeslníků po známosti – Výhody a nevýhody

I ti šikovnější z nás občas nezvládnou některé práce při úpravách domu či bytu sami. Přichází okamžik, kdy je třeba najmout řemeslníka. Obrátit se na známého nebo vyhledat cizího člověka?

Čeští řemeslníci se netěší příliš dobré pověsti. Lidé jim často nedůvěřují natolik, že si berou v průběhu prací dovolenou a nenechají je bez dozoru ani minutu. Těžko říct nakolik je strach z krádeže nebo špatně provedeného díla oprávněný a nakolik jde o pozůstatek z minulého režimu. Já osobně jsem se zatím nesetkal z nikým, komu by “fachmani” něco odcizili. Navíc dohled nad kvalitou ze strany laika mnohdy nebývá dvakrát efektivní.

Řemeslník po známosti

Pokud se rozhodnete najmout řemeslníka, který je Váš známý (popřípadě známý kamaráda či příbuzného), můžete ušetřit na jeho odměně. Rovněž je pravděpodobné, že bude dílu věnovat zvýšenou pozornost.

Potíž nastává v okamžiku, kdy přijdou nesnáze. Řemeslník například něco dělá zastaralou technologií nebo je třeba řešit reklamaci.

Kamarádovi samozřejmě bez problémů do očí řeknete, co se Vám nelíbí.

Ovšem, pokud pracanta doporučila osoba Vám blízká, která je neoprávněně přesvědčena o jeho výjimečných kvalitách, je velice snadno oheň na střeše.

Cizí řemeslník

Na cizího můžete být jako pes. Na druhou stranu pro Vás zadarmo nehne prstem.

V dnešní době je spousta cest, jak zjistit reference. Na Internetu lze najít řadu stránek, kde lidé popisují zkušenosti s konkrétními řemeslníky. Samozřejmě není na škodu zeptat se třeba svých spolupracovníků nebo sousedů.

Resumé

Ať už sháníte informace kdekoli, přirozeně dávejte větší váhu referujícím, kteří o problematice něco ví. Sympaťák, který se usmíval na Vaši rozvedenou tetičku v předdůchodovém věku, nemusí být nutně správnou volbou.

Autor článku: Ing. Václav Ulrych

Autor: