Spočítejte si, jak ušetřit na energiích modernizací bydlení

Mít svůj vlastní dům je snem mnoha lidí, kteří plánují nebo už mají partnera a děti. V tom okamžiku přichází na řadu otázka, zda si postavit nový dům, nebo si pořídit starší nemovitost. Vše má své výhody a nevýhody, důležité jsou také finanční prostředky, které má rodina k dispozici.

modernizace bydlení
ilustrační foto: devel-cmss.0g.cz/images/content/eko08.png

Starší dům je možné zdědit či koupit za mnohem nižší cenu, než je cena novostavby. Má to i spoustu dalších výhod – při návštěvách může budoucí majitel zjistit, zda ho místo oslovuje a má jak se říká duši. U takových domků bývá i větší zahrada, v níž rostou ovocné stromy. V blízkosti bývá na rozdíl od nově stavěných satelitů občanská vybavenost, škola, obchod a další služby.

U starších domů je pak většinou třeba počítat s rekonstrukcí a modernizací, aby odpovídal současným požadavkům na bydlení. Pokud je starší dům obyvatelný, dají se práce rozplánovat na delší časové období, a tudíž není potřeba tak velká finanční investice najednou.

Současně s rekonstrukcí se dnes provádějí práce, které zvýší kvalitu bydlení a sníží náklady na energie, které neustále rostou. Jedná se hlavně o výměnu oken, zateplení fasády, modernizaci vytápění. Na rekonstrukci bydlení je možné našetřit pomocí stavebního spoření se státní podporou a s možností výhodného úvěru.

Jedním z hlavních zásahů do staršího bydlení je zateplení a nová fasáda. Zateplení fasády přinese dvojí efekt. Tím praktickým je zvýšení tepelného komfortu, úspora výdajů na vytápění, a tím estetickým je nová barevná fasáda, která bude moderní vizitkou majitele. Životnost zateplení je asi 30 let a vynaložené investice se vrátí během 10 let. Zadáním údajů do EKO kalkulačky, které zabere 10 – 15 minut, získá klient přesný odhad potřebných investic do modernizace domu a jejich návratnost. Výpočet spotřeby energie ukáže, jaké úpravy pomohou snížit spotřebu energie a o kolik.

Autor: