Dvě děti na jeden pokoj

Podle odborníků by nejdéle v období puberty mělo každé dítě mít svůj vlastní pokoj. Ovšem pokud toto není zkrátka ve vašem bytě možné, nezoufejte.

dva kluci v jednom pokoji ilustrační foto: pixabay.com – White77/sup>

Pokud máte dva syny, popřípadě dvě dcery, nic tragického se neděje. Oba i obě patrně budou mít stejné nebo aspoň podobné zájmy a ve spoustě věcí se shodnou. Se sourozenci různého pohlaví už to bývá o něco složitější.

Barva

Ta je jednou z nejhlavnějších znaků pokoje. Pokud se sourozenci nedohodnou na jedné společné, řešte to kompromisem. Například nějakým neutrálním základem. Zemitými odstíny, zelenou, žlutou apod. Posléze jim dovolte, vyzdobit si svou část pokoje nějakými doplňky. Mějte ovšem na paměti, že prostředí, ve kterém vyrůstají, vaše ratolesti formuje. Mělo by tak působit harmonicky a pozitivně.

Kde spát

Kvalitně zařízený dětský pokoj by měl obsahovat tři základní prostory: na hraní, na učení a na spaní. Ušetření prostoru se dá řešit hned několika způsoby. Nejznámější a nejtypičtější, je palanda. Ta je ale vhodná až pro trošku větší děti. Malé by mohly z výšky spadnout. Využít lze také sestavu postelí, kdy se jedna zasouvá pod druhou. Pokud jste zkušený kutil, vybudujte pódium, pod které se postele zastrčí. Nad nimi tím pádem vznikne mnoho prostoru na hraní. Prakticky se jeví i program, jehož pevnou součástí je pracoviště. Tvoří ho vyvýšená postel, pod jejíž lehací částí je místo pro psací stůl.

Kam dát věci

Děti jsou mistry v hromadění věcí. Od těch opravdu důležitých, které potřebují do školy nebo třeba na nějaký koníček, až po krámy, které sice nepotřebují, ale je škoda je vyhodit. Aby vaše nervová soustava vzniklý nepořádek vydržela, vytvořte dětem velké množství úložného prostoru. Využijte každého místa. Šuplíků pod postelí, skříní, které vystavte až ke stropu atd.

Co dítě, to stůl

Ať je dětský pokoj sebemenší, vždy by se zde mělo najít místo na pracovní stůl pro každé dítě. Účelně se jeví například dlouhá deska, třeba podél celé jedné stěny, ke které pouze přikoupíte úložné kontejnery či zásuvky. Zásadou každého stolu je ovšem dostatek světla, maximální pracovní plocha a kvalitní židle.

Trocha soukromí

Tu potřebuje občas každý. I děti. Místo, kde si můžou hrát, schovat se před světem, ty starší esemeskovat… Jedním z řešení je textilní závěs, za který můžete skrýt postel. Mělo by zde ale určiě být okno. Popřípadě oddělte určitou část pokoje paravánem. Ty úplně nejmenší dítka naleznou klid také například ve stanu ve tvaru hradu.

Autor: