Moderní materiály pro stavbu terasy nabízí dokonalý vzhled spojený s jednoduchou údržbou

Pro většinu lidí, kteří přemýšlí nad stavbou  nové terasy, je tento prostor jakýmsi prodloužením obývacího pokoje do zahrady.  Jeho hlavním účelem je tedy poskytnutí zázemí pro letní grilování, setkávání s přáteli, rodinné oslavy, ale i  ochrana bezprostředního okolí domu před nepříznivými povětrnostními vlivy.

Foto: Best.info

Z jakých materiálu pro stavbu terasy můžete v současné době vybírat?

K tradičním materiálům, které jsou pro stavbu teras stále ještě velice často preferovány, patří  nesmrtelné dřevo. Jeho životnost je však ve srovnání s jiným typem povrchu poměrně nízká. Aby dřevěná podlaha na terase vydržela několik let bez vizuálních i funkčních změn, je potřeba ji pravidelně udržovat. Zvolíte-li na terasu dřevěnou podlahu, musíte počítat s každoroční nutností broušení, nátěru a impregnace. Jestliže se údržbě nebudete věnovat, povrch po několika letech zešedne a bude potřeba jej vyměnit. Proto dává většina zaneprázdněných majitelů teras přednost před dřevem dřevoplastovým prknům či tvarovkám.  Ty kombinují vzhled dřeva s odolností HDPE polymerů.  Péče o ně je velice snadná, stačí je pouze pravidelně omývat. Terasa z tohoto materiálu vydrží bez vizuálního  znehodnocení i několik let. Nejvíce preferovaným materiálem v oblasti stavby teras se však poslední době stává betonová či keramická dlažba.

Terasa z dlažby se neokouká a vydrží ve skvělé kondici celá léta

Dlažbu na terasu lze vybírat z celé řady barevných a tvarových variant. K dispozici jsou jak imitace kamene, tak velice zdařilé designy napodobující vzhled dřeva. Navíc lze kombinovat i způsob pokládky. Dlažbu na terasu není nutno pouze lepit. Velice praktická a nenáročná je instalace betonové dlažby na vymezovací terče, které jsou navíc schopny kompenzovat i nerovnosti terénu. Předností tohoto typu pokládky je efektivní možnost odvodu vody, která odtéká spárami mezi dlaždicemi a mizí v podloží. V případě potřeby je možno dlažbu velice snadno přeskládat vytvořit tak úplně nový design vaší terasy. I údržba betonového povrchu je velice jednoduchá, stačí pouhé ostříkání vysokotlakým čističem či zametení napadaného listí a dalšího nepořádku.

Požadavky na materiály pro stavbu moderních teras jsou stále vyšší

Odolnost materiálu, z něhož můžete postavit svoji novou terasu, závisí také na způsobu jejího zastřešení. Plánujete-li terasu bez střechy, je samozřejmě potřeba se zaměřit na materiál s vysokou odolností, který zvládne i případné nepříznivé počasí. Betonová dlažba na terasu je v tomto případě jasnou volbou. Naopak na stavbu podlahy zastřešené terasy si můžete dovolit i vůči počasí méně odolné materiály. V obou případech však platí, že čím odolnější materiál na stavbu podlahy vaší nové terasy vyberete, tím delší dobu a v lepší kondici vám terasa bude sloužit.

Autor: