Výběr motorové pily

Nařezat dřevo na zimu, skácet nepotřebný strom, nebo si jen nařezat laťky na plot. Standardní zahradní práce, kterou nám kvalitní technika usnadní. Jak ale vybrat tu nejhodnější?

Pila2
Foto: Mountfield.cz, jak vybrat vhodnou motorovou pilu

Motorovou řetězovou pilu zužitkuje na chalupě snad každý. Podívejme se na to, jak si správně tohoto užitečného pomocníka vybrat. Dále si dovolujeme doporučit štípačku na dřevo, abyste mohli jednoduše čtvrtit polena, nebo drtič větví.

Základní rozdělení motorových pil

Podle pohonu známe pily elektrické a se spalovacím motorem. Elektrické pily si najdou své uplatnění u domu a v dílně, kde se uplatní zejména kvůli své nižší hlučnosti a nulovým spalinám. Naopak, pokud potřebujete pilu do lesa, nebo i do větší zahrady, tak nad elektrickou pilou neuvažujte. Další z nevýhod elektrických pil je to, že jsou neodolné vůči dešti.

Obecně můžeme pily podle použití rozdělit na:

  • Všestranné / hobby (motorové pily pro řezání palivového dřeva a údržbu kolem domu)
  • Farmářské (motorové pily pro zemědělství a zahradnictví)
  • Profesionální (motorové pily pro lesnictví)
  • Speciální (pily na ošetření stromů, záchranářské motorové pily)

Spolehlivost a servis

Všímejte si i materiály z nichž je pila sestrojena. Příliš mnoho plastu není signálem kvalitní konstrukce. Pila by měla mít kovové (obvykle hořčíkové) tělo. Na “špičce” lišty by řetěz měl být unášena po ozubení a ne jen po plechu. Zvyšuje to životnost řetězu i celé pily.

Prověřte si možnost samostatné výměny řetězu. Měla by být zvládnutelná svépomocí, jedním člověkem a bez nutnosti speciálních nástrojů. Stejně tak, byste měli být schopni si svépomocí z motoru vymontovat svíčku. Pozor na dodržování řádného poměru směsi paliva a na čistotu palivového filtru, který by měl být snadno odmontovatelný a čistitelný.

Ověřte si dostupnost servisu v okolí. Jednou za čas budete potřebovat odborný zásah, zda generálku po delším čase používání. Navíc, levné “asijské” pily servis ani náhradní díly nemají vůbec. V rámci záruční doby vám je sice vymění kus za kus, ale pak vám už obvykle nikdo nepomůže. Pokud se rozhodnete pro tradičního výrobce z Ameriky nebo Evropy, určitě neuděláte špatně. Dávejte si však při koupi pozor i na různé plagiáty značek. Mnohokrát využijí spekulanti jen nepozornost kupujících a tak se vám může snadno stát, že namísto značkové pily Stihl, budete mít doma pochybnou a určitě ne tak kvalitní Sthil-ku.

Autor: