Vhodné osvětlení do interiéru? Máte spoustu možností

Hojně se diskutuje o tom, jaký druh žárovek pořídit, což je vzhledem k finančním nákladům a zátěži pro životní prostředí pochopitelné. Nejprve však musíte vyřešit samotné osvětlení.

LM5_jpg

Jak vybrat svítidla do jednotlivých místností?

Ani ve večerních hodinách naše aktivity neustávají a neobejdeme se proto bez spolehlivého zdroje světla. Naštěstí si dnes lze pořídit svítidla v mnoha variantách (viz přehled osvětlení do interiéru). Samozřejmě platí, že světlo v jednotlivých místnostech by mělo být co nejvíce rovnoměrné, ačkoli v některých pokojích to není tak důležité. Pro celkové osvětlení každopádně zvolte stropní svítidla (jako lustry apod.), která je v některých místnostech, např. v obýváku, vhodné doplnit o svítidla nástěnná.

Pokud to vaše aktivity vyžadují, je záhodno přikoupit rovněž stojací varianty, tedy stolní lampy anebo větší podlahová svítidla. U nich vám doporučujeme, abyste si je pořídili se stmívačem, neboť poté budete mít možnost měnit intenzitu osvětlení, což se může často hodit. Zřejmě netřeba dodávat, že i design svítidel udává celkový ráz jednotlivých místností. To znamená, že při jejich výběru se důkladně zaměřte i na estetické prvky, jež musí „sedět“ s dekoracemi interiéru, nábytkem apod.

LM6

Osvětlení do interiéru a pořizovací ceny

Důležitým faktorem při nákupu jakéhokoli zboží jsou pořizovací ceny. V oblasti osvětlení do interiéru naleznete u jednotlivých výrobků značné cenové rozdíly. Některé seženete za pár stovek, další budou citelnějším zásahem do rodinného rozpočtu. Záleží tedy především na tom, kolik jste ochotni za svítidla utratit. Samozřejmě existují obchody, např. e-shop Leroymerlin.cz, ve kterých nakoupíte levněji. A proč utrácet více, když to není nezbytně nutné?

Autor: