Tepelné čerpadlo: Výhody a úspory

Tepelné čerpadlo je moderní zařízení sloužící pro ohřev vody i vytápění. Jak si v širokém sortimentu zvolit tak, abychom neprohloupili? Vyplatí se znát některé základní zásady.

ilustrační foto: Pixabay.com

Co je tepelné čerpadlo a jaké jsou jeho přednosti

Tepelná čerpadla se řadí k alternativním zdrojům energie. Jejich funkce je jednoduchá, dokáží čerpat teplo z jednoho místa na druhé a využívat přitom vnější práce. Nejčastěji se používá to kompresorové. Samozřejmě se ale čerpadlo nevyužívá jen coby zdroj tepla. Na totožném principu funguje lednička, ale také klimatizace.

Prvním (a pro řadu lidí nejdůležitějším) důvodem proč si pořídit tepelné čerpadlo, je především ekonomická stránka. Vyplatí se i v porovnání s jinými alternativami. Řešíte-li tak otázku, zda je pro vás vhodnější čerpadlo nebo plynový kotel, napoví vám čísla. Návratnost ceny čerpadla se pohybuje na horizontu přibližně šesti let, ročně vám dokáže ušetřit až 35 000 Kč. Kvalitní kompresor přitom v provozu vydrží, v závislosti na provozu, klidně i dvě desetiletí.

Jak zvolit vhodné řešení

Další podstatnou výhodou těchto zařízení je i vysoká variabilita použití. Vhodná jsou prakticky pro veškeré typy staveb, ať novostavby nebo starší domy. Přičemž mají-li dostatečný výkon, jsou schopna samostatně vytápět celý dům. Jejich funkčnost můžete snadno ovládat a regulovat, u některých modelů je to možné i na dálku, prostřednictvím internetu. Mimo to tepelná čerpadla svým provozem nezatěžují životní prostředí.

Rovněž v tomto případě je nutné si uvědomit, že nekvalitní zařízení bude mít své limity. Rozhodně se tak vyplatí přehnaně nešetřit. Levná čerpadla trpí zejména zvýšenou hlučností. Pokud netušíte, jak si vybrat to správné řešení právě pro váš domov, nechte si poradit u profesionálů. Tramonta Klima je tradičním českým dodavatelem. Zároveň zajišťuje i odbornou montáž čerpadel, případně samozřejmě i poradenství ohledně veškerých nabízených produktů. A to v rámci celé ČR, ať tak sháníte tepelná čerpadla poblíž Pardubic nebo v jiném koutu naší vlasti.

Kotlíková dotace

Kotlíková dotace na tepelná čerpadla dává možnost získat až 127 500 Kč dotaci, kterou lze využít na zdroje vytápění nebo jejich instalace, úpravy spalinových cest nebo novou či zrekonstruovanou otopnou soustavu.

Pro získání bližších informací doporučujeme navštívit příslušný krajský úřad. Počítejte však, že samotné vyřízení žádosti trvá přibližně 30 pracovních dnů, po kterém následuje generování a podpis smlouvy s žadatelem kotlíkové dotace.

Čtěte dále: Tepelné čerpadlo výhody a nevýhody

Autor: