Stavíte dům? Pochlubte se znalostí materiálů vhodných pro stavbu a rekonstrukci!

Taky vás stavba domu začíná bavit až tehdy, když vidíte postupně vznikající zdi, přepážky mezi místnostmi nebo konstrukci střechy? Rozjíždí se vám fantazie na plné obrátky?

Ještě než k této fázi dojde, měli byste si ale pohlídat správné položení základů a vyřešení hydroizolace. Většina z nás ale nemá vystudovanou architekturu či stavební inženýrství. Díky tomuto přehledu ale budete vědět, o čem se mluví, když někdo zmíní nopovou folii. Zvládnete vybrat i tu správnou geotextilii, která ochrání základy domu.

Geotextilie – tkanina s širokým použitím

Pokud vlastníte zahradu, určitě už jste se s geotextiliemi setkali. Používají se totiž jako podklad pod mulčovací kůru a zabraňují růstu plevele. V podstatě tedy izolují půdu od okolního prostředí. I ve stavebnictví se geotextilie používá především pro ochranu či oddělení materiálů odlišné povahy.

Stavební geotextilie seženete v bílé nebo šedé barvě, v gramážích od 150 do 1000 g/m2.

Nejnižší gramáže geotextilií využijete především na ochranu drenážních trubek, kde je třeba zachovat možnost průsaku vody, ale zabránit zanesení hlínou. Podobnou funkci plní i v systému zelených střech.

Geotextilie budete potřebovat i v případě, kdy se naopak budete snažit zabránit průsaku vody. To se týká hlavně izolace základů. Zjistit, že vám při lijáku sklepě vznikají vlhké mapy na stěně totiž není nic příjemného.

Vlhnutí zdí se sice týká hlavně starších domů, ale i v novostavbě si dejte záležet, abyste něco nezanedbali. Pro správnou funkci hydroizolace musíte koupit nejen vysokogramážní geotextilii, ale i nopovou folii. Tyto dva materiály totiž tvoří vrstvu mezi zdí domu a kačírkem.

Poslední možností, kterou zde zmíníme, je použití geotextilií odolných vůči poškození pro stabilizaci cest vysypaných štěrkem, popřípadě jako podklad pro zámkovou dlažbu. Geotextilie zabrání tvorbě nechtěných kolejí i prorůstání trávy.

Bezpečnost především

Při jakékoliv stavbě či rekonstrukci myslete i na bezpečnost, a to nejen v podobě ochranných pomůcek pracovníků, ale i ohraničením míst, kde je třeba dávat pozor. Taková místa obežeňte výstražným pletivem. Je oranžové, takže je vidět i z dálky a určitě odradí všechny nezvané návštěvníky.

Autor: