Proč se stále více bazénů zastřešuje

Bazény u rodinného domu jsou ideálním vybavením zahrad, které slouží jak pro relaxaci a uvolnění, tak pro zábavu. Prakticky každý si v dnešní době může navrhnout svůj vlastní bazén podle vlastních představ a samozřejmě podle možností.

zastřešení bazénů
ilustrační foto: bazeny-brandejsky.cz

K bazénu samozřejmě nesmí chybět ani kvalitní vybavení a příslušenství. Potřeba jsou filtrace, ohřevy vody, vysavače, ale třeba zastřešení bylo dlouhá léta považováno za zbytečnost bez většího účinku. V současné době se ale situace mění a zastřešení bazénů se přikládá stále větší důraz. Proč? Důvodů je hned několik a ty hlavní si nyní představíme.

Do vody se nedostává nepořádek

Zastřešené bazény jsou ochráněné před vnějšími vlivy. Možná si myslíte, že působení vnějších vlivů nemůže vodu v bazénu tolik zašpinit ani zkazit, ale opak je pravdou. A rozhodně se nejedná jen o velké nečistoty, jako jsou listy stromů, tráva nebo hlína. Především drobnější nečistoty mají špatný vliv na kvalitu vody v bazénu a ta rychleji ztrácí své požadované hodnoty, a to jak pH, tak koncentraci desinfekční látky (nejčastěji chloru). Do bazénu se dostávají různé pyly, smog z ovzduší, prach a také kyselost z dešťů. Díky všem těmto nečistotám se mění hodnoty v bazénové vodě a pro majitele to znamená jediné – častěji kontrolovat kvalitu vody, která se rychle mění a s tím je spojená i mnohem vyšší spotřeba prvků bazénové chemie. Zastřešení bazénů má významný vliv na kvalitu vody, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát.

zastřešení bazénu

Prodloužení koupací sezony a možnost koupání za každého počasí

Samozřejmě, že pokud vám bude prodejce tvrdit, že po realizaci zastřešení se budete moci koupat od února do listopadu, tak mu příliš nevěřte. Na druhou stranu správně provedené zastřešení opravdu dokáže prodloužit koupací sezonu zahradních bazénů, a to velmi výrazně. Zastřešení totiž pomáhá zvyšovat teplotu vody přes den, kdy svítí slunce. V noci naopak brání únikům tepla a ochlazování vody. Jako minimální teplota bazénové vody pro pohodlné koupání je označována hodnota 20 °C. při průměrných denních teplotách v jednotlivých měsících se voda v bazénech bez zastřešení a bez ohřevu pomocí klimatizací dostane na tuto hodnotu až na začátku nebo v průběhu května. Se zastřešením dosáhne voda teploty 20°C už na začátku dubna. Kvůli rychle klesajícím teplotám na konci léta se teplota vody dostane pod tuto hranici průměrně v průběhu září. Díky zastřešení může být opět tato doba posunuta až na konec října. Navíc se můžete pohodlně koupat i v dešti a za větrného počasí.

bazén

Doporučujeme kontaktovat profesionály

Aby bylo zastřešení opravdu takto účinné, existují pro jeho provedení a výstavbu určitá pravidla. Doporučujeme tedy, abyste se obrátili na profesionály. Ti vám mohou navrhnout nejlepší řešení, na míru šité právě vašim podmínkám a potřebám. K výstavbě budou využity odolné a trvanlivé materiály, přímo určené pro tento obor.

Autor: