Potřebujete doma místo? Využijte sklep

Pokud máte sklep a nechcete ho využít jako posilovnu, prádelnu nebo další místnost k bydlení, pak ho využijte jako velký úložný prostor. Vybavte ho regály, boxy a krabicemi a bundy na lyžování, lyže nebo sáňky budou mít okamžitě své místo. Jak vybavit sklep, to se dočtete v našem článku.

Sklep vybavený policovými díly, boxy a regály je velký úložný prostor, kam se “schovají” všechny věci, které v domě překážejí a nevyužívají se pravidelně. Jedná se především o zimní věci jako jsou lyže, snowboardy, sáňky, oblečení na hory, ale také horská kola, kolečkové brusle nebo nafukovací bazén a hračky do bazénu.

Jak si vybrat regálový systém?

Při výběru systému úložných polic do sklepa je potřeba vybírat opravdu kvalitní výrobky. Zvláště odolné proti vlhku, které je téměř v každém sklepě. Není tak vhodné volit regály dřevěné, ale spíše kovové nebo plastové.

Ideální jsou do sklepa regálové systémy a police z chromované nebo nerezavějící oceli. Při výběru je také dobré zvážit využití regálů a také jaké předměty budou do nich uložené. Pokud bude sklep sloužit k uskladnění materiálu domácího kutila, pak je lepší volit regály bytelnější a přichytit je ke stěně.

Pro lehčí věci a předměty, jako je sezonní oblečení, nafukovací hračky nebo balony a nářadí ke cvičení, je možné zvolit regály s menší nosností a není nutné je přichytávat ke zdi, ačkoliv většina výrobců přichycení z bezpečnostních důvodů doporučuje.

Vše popište, ať víte, kde co je

Do regálů a úložných polic patří krabice a boxy na menší věci, na které nechcete aby se prášilo nebo s k nim dostali škůdci, proto doporučujeme krabice s víkem. Krabic a boxů je na trhu celá řada a tak není problém najít vhodné rozměry, materiál nebo designové provedení.

Vhodnými krabicemi jsou takové, které odolají vlhku a také je možnost jejich popisku. Na štítky se pak napíše co v krabici je, a tak ve sklepě velmi rychle najdete to, co hledáte. Věřte, že vám to o hodně ulehčí práci a hledání.

Je sklep velmi vlhký?

Pokud chcete sklep využívat, ať už jako úložný prostor nebo sušárnu, je potřeba ho zbavit nadměrné vlhkosti. Je tak nutné zajistit kvalitní odvětrávaní a také izolaci stěn. Na chladné a vlhké stěny nejvíce platí přizdívka.

Přizdívka je přistavěná předstěna se vzduchovou mezerou. V té proudí vzduch, což přispívá k odvětrávání zdí a tím odstranění nadměrné vlhkosti. Na předstěnu se využívá speciální sádrokartonová nebo sádrovláknitá deska, která je proti vlhkosti odolná.

Nezapomeňte větrat

U každého sklepa, i toho s izolací, je nutné v létě pravidelně větrat. Ovšem nesmí se větrat klasicky, tedy pouze přes den, kdy vzduch obsahuje vysoké procento vlhkosti a venku jsou nejvyšší teploty. Naopak. Musí se větrat v noci, kdy je vzduch chladný a méně vlhký.

Díky tomu přes den se do sklepa dostane teplý vzduch, který ho prohřeje a v noci pak teplý vzduch rychleji proudí den společně s vlhkostí, kterou do sklepa přinesl teplý vzduch ze dne. Je dobré větrat okny i dveřmi, v noci je pak nutné samozřejmě okna ohlídat. Ideální je obstarat jim mříž nebo větrat ventilačkou.

UNIregály.cz – regály do obchodu a vybavení prodejen

Autor: