Pojištění domácnosti a nemovitosti jsou dva rozdílné produkty

Zvažujete, že si pojistíte bydlení? Děláte dobře, ale jestlipak víte, že pojištění nemovitosti není to samé jako pojištění domácnosti? Mnoho lidí má za to, že jde o jeden a ten samý pojistný produkt. S realitou se seznámí až ve chvíli, kdy řeší pojistnou událost. Podle odborníků klienti obě pojištění zaměňují a často zapomínají na pojištění domácnosti.

bydleni-z.cz_online_ergo_cz_01

Podstatou pojištění nemovitosti je ochrana obytné stavby a souvisejících objektů, které se nachází na společném pozemku. Zahrnuje pojištění střechy, obvodových zdí a dalších stavebních součástí objektu, a to i ve fázi výstavby.

Pojistit lze rodinný i bytový dům, rekreační objekt, bazén, garáž, skleník a další typy nemovitostí. Pojištění nemovitosti často zahrnuje také některé vybavení, které je s nemovitostí spojeno – například podlahy, kuchyňskou linku, obklady apod.

Pojištění domácnosti naopak zahrnuje movité věci, které se v domácnosti nachází. Tedy nábytek, spotřebiče, elektroniku, ale také osobní věci a cennosti.

Další chybou, které se lidé v souvislosti s pojištěním majetku dopouští, je neaktuální smlouva. V případě pojistné události pak musí část oprav financovat z vlastních zdrojů. Ještě horší je podceňování reálných rizik, jako jsou živelné škody. Najde se dost lidí, kteří majetek pojištěný nemají vůbec.

bydleni-z.cz_online_ergo_cz_02

Sazby pro pojištění domácnosti a nemovitosti přitom nejsou nijak vysoké. Přesnou cenu vám vypočítá kalkulačka pojištění domácnosti / nemovitosti, kterou má většina pojišťoven na webových stránkách.

Pojišťovny umožňují sjednání pojištění na různá rizika. Míru pojistného krytí si určíte sami. Domácnost i nemovitost lze pojistit proti živelným pohromám, krádeži, havárii, úmyslnému zničení či poškození a dalším negativním vlivům.

Pokud s uzavřením pojištění stále váháte, možná vás o významu přesvědčí následující statistiky. V České republice ročně dojde k průměrně 30 000 pojistným událostem, které způsobí vichřice a krupobití, povodně a sníh.

Autor: