Plíseň v bytě škodí vašemu zdraví. Jak proti ní bojovat?

Plísně v bytě jsou častým a podceňovaným problémem. Mnoho lidí totiž trápí především estetické narušení interiéru, ale zapomínají řešit samotnou příčinu a vznik plísně. Ta se poté může nepozorovaně rozrůst a působit negativně na lidský organismus.

Plíseň není jen povrchová záležitost

Plíseň si nejvíce libuje v místech s vysokou vlhkostí. Nejohroženějšími místy jsou tak proto koupelna a kuchyň, kde se voda v důsledku koupání a vaření více sráží, ale jedná se také velmi často o obvodové zdi, ať už domu či bytu, protože ty bývají chladnější, a proto u nich dochází v protikladu teplého interiéru ke koncentraci vlhkosti nejrychleji. Stejně tak se může plíseň rychleji vyskytnout všude tam, kde není prostor dobře utěsněný: okolo starých dveří nebo oken.

Důležité je také vědět, že plíseň zdaleka není jen povrchová záležitost. Obvykle prorůstá i do materiálů, proto je důležité zachytit příčinu a odstranit podmínky, které jí pomáhají, aby se dál šířila.

Jak plíseň škodí zdraví

Plísně jsou mikroskopické houby, které se neustále a velmi rychle rozmnožují – při růstu vypouštějí tzv. spory, kterými se rozmnožují a jedna taková spora dokáže vyprodukovat během pěti dnů až miliardu dalších spor. Ty se z plísně uvolňují do vzduchu a tím škodí právě lidem a obyvatelům prostor s plísní, protože tito neviditelné částice vdechují.

Vdechování sporů nejčastěji způsobuje alergie, astma a záněty dýchací soustavy. Může způsobit i tzv. vnitřní mykózu, a to když se plíseň dostane přímo do těla člověka a začne se zde rozmnožovat. Taková onemocnění bývá velmi těžké léčit a jsou často chronická.

Ačkoli se lidé obávají právě toho, podle toho, co víme, nebylo prokázáno, že by plíseň v domě způsobovala rakovinu nebo jiná takto závažná onemocnění. Pravdou ale je, že je více nebezpečná pro novorozence a starší lidi a pro lidi, kteří již závažným onemocněním trpí. V důsledku snížené, nebo ještě úplně nevyvinuté imunity se totiž jejich tělo neumí sporům bránit, a i menší plíseň jim může způsobit další zdravotní komplikace nebo prohloubení dosavadní obtíží.

Jak plísni předcházet

Abyste udrželi čistý byt bez plísní, je zásadní kontrolovat vlhkost vzduchu a jeho proudění. K tomu vám dobře poslouží vlhkoměr, který vám ukazuje míru vlhkosti v interiéru. Až ji změříte, budete vědět, jak na tom jste. Ideální míra vlhkosti v interiéru (z hygienických podmínek) by se měla pohybovat mezi 40–60 %, vyšší čísla znamenají úrodnou půdu pro plíseň, nižší naopak příliš suchý vzduch, který pro zdravý pobyt také není dobrý. Ideální je také mít rovnoměrně rozloženou teplotu v místnostech, a to min. 21 stupňů Celsia.

Abyste dosáhli snížení vlhkosti, ze všeho nejdřív musíte začít správně a důkladně větrat všechny prostory. Větrat byste měli každé ráno, po příchodu z venku a krátce před spaním. Nejlépe byt vyvětráte, když otevřete okna na protilehlých stranách interiéru, aby mohl vzduch proudit a komplexně se tak vyměnil vzduch. V létě můžete klidně nechat okna otevřená mezi 20 a 30 minutami, v zimě postačí 5 minut. Důležitá je intenzita větrání. Určitě se ale vyhýbejte tzv. mikroventilaci. Pouhé využití mikroventilace totiž prostor důkladně nevyvětrá. Stejně tak prostor nevyvětrá pouhé vyklopení okna – naopak pouze ochladí stěny okolo, kde se poté může vysrážet pára.

Důležitým pomocníkem pro správné větrání jsou moderní a plně funkční okna. Ta navíc v porovnání se starými dobře těsní a přinášejí úspory ve vytápění. O to více je ale potřeba vnímat funkci uživatele a jeho chování. Pořídit si můžete plastová okna i dřevěná okna, tedy eurookna. Oba materiály splňují charakteristiky kvalitních oken a prověření výrobci vyrábí produkty, které jsou podloženy certifikáty a splňují veškeré požadavky norem. Je vhodné se před realizací poradit i s projektanty a probrat s nimi stavební detaily.

Nemusíte se přitom bát, že se jedná o dlouhý a komplikovaný proces. Odborné firmy, jako jsou PKS okna, vám vypracují nezávaznou poptávku zdarma a pomohou vám vhodná okna vybrat. Montáž oken probíhá rychle a specializované montáží party jsou v montáži již zběhlé.

Autor: