Najděte nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny

Vzhledem ke stávající finanční situaci většiny obyvatel naší republiky se není ani čemu divit, že spousta z nás hledá všemožné způsoby, jak co nejvíce ušetřit. Jednou z oblastí, ve které lze za dobré informovanosti dosáhnout co nejvýhodnější ceny, je bezesporu elektřina. Jak ale poznat, že právě váš dodavatel je pro vás ten nejvhodnější?

žárovka - elektřina
Zdroj: flickr.com

Cena elektřiny bohužel každoročně roste a nejinak tomu bude i letos. Čeští odběratelé opět nebudou ušetřeni dalšího zdražování, a proto jistě přivítají možnost zvolit si svého dodavatele a to podle toho, který pro ně bude ten nejvhodnější a nejvýhodnější. Ne každý se však v problematice elektřiny orientujte natolik, aby byl sám schopen rozpoznat správného dodavatele. V takovém případě je na internetu k dispozici srovnání cen elektřiny. Zde má každý zájemce možnost vypočítat si, kolik ročně utratí za elektřinu, a kolik by případně mohl ušetřit při volbě jiného dodavatele.

Jak si zajistit nejlepšího dodavatele?

Díky srovnání cen elektřiny můžete snížit vaše roční náklady opravdu razantně. Po výpočtu, který vám prozradí, zda je pro vás váš stávající dodavatel tou nejlepší variantou, máte pochopitelně možnost jej ihned změnit a to zcela zdarma. Veškeré potřebné dokumenty pro změnu pro vás již budou připraveny a nemusíte se tedy obávat žádného složitého papírování, který by vás snad mohlo od přechodu k jinému dodavateli odradit.

Jak se vlastně počítá cena elektřiny?

Při stanovení ceny elektřiny je třeba vycházet ze dvou složek, z nich první je část regulovaná a druhá neregulovaná. První z uvedených stanuje každý rok stát a to prostřednictvím Energetického regulačního úřadu. V této ceně je zahrnuta distribuce elektřiny či její doprava. Naproti tomu neregulovaná část je stanovena samotným dodavatelem a tvoří většinou zhruba 40 % celkové ceny elektřiny. A toto je právě ten bod, který by vás měla zajímat nejvíce, jelikož zde máte možnost si tuto cenu stanovit dle toho, k jakému dodavateli se přikloníte, a který se vám zdá být tím pravým.
Tím ovšem složení ceny zdaleka nekončí. Nutno je také přičíst ekologickou daň z elektřiny, která je v současné době ve výši 28,30 Kč za MWh. Zapomenout nesmíme ani na DPH, které v tomto případě činí 21 %.

Jak jste se mohli sami přesvědčit v předchozích odstavcích, cenu elektřiny můžete výrazně ovlivnit. Stačí si nechat vypočítat, který dodavatel vám tu nejlepší cenu může nabídnout, a pak už jen a jen na vás, rozhodnete-li se výrazně ušetřit a změnit svého současného dodavatele. Nejvíce v takovém případě mohou ušetřit ti, jejž využívají elektřinu k vytápění a ohřevu vody. Zde lze ušetřit až několik tisíc. Zkrátka nepřijdou ani zákazníci s malým odběrem. U nich se sice ušetřená částka nevyšplhá tak vysoko, ale i tak se bude ročně jednat o několik stokorun, což také jistě v dnešní době přijde vhod.

Nenechte se kvůli vysokým ziskům dodavatelů elektřiny dále okrádat a využijte možnosti svobodné volby svého dodavatele elektřiny už dnes!

Autor: