Ložní povlečení podle materiálu – jaké vybrat

Povlečení do postele sehrává důležitou roli nejen v celkovém vzhledu ložnice, ale také u kvalitního spánku. Současný trh s povlečením nabízí poměrně široký výběr materiálů, kdy každý má své specifické vlastnosti. Z jakých materiálů je možné vybírat a jaké jsou jejich výhody a nevýhody, se dočtete v následujícím článku.

1mzlz
ilustrační foto: janperi.cz

Čím hustší, tím lepší

Při výběru nového povlečení do postele je důležité číslo, které nám uvádí hustotu tkaniny tzv. dostava tkaniny. Obecně platí, čím je číslo dostavy vyšší, tím je látka hustěji tkaná a více odolná. Tento údaj pozorují spíše profesionálové, pro klasické účely postačí si látku vyzkoušet omakem, zmačkat ji v ruce a zatahat za ní.

Na základě tohoto údaje se volí následující péče o povlečení. Jemné tkaniny budou vyžadovat jemné praní, nebo dokonce praní v ruce, odolnější materiály mohou být prané v profesionálních prádelnách. Dostava a doporučený způsob praní doporučovaný výrobcem je vždy uveden na štítku.

Spát jako v bavlnce

Bavlna je tradičním a léty prověřeným materiálem pro výrobu povlečení. I v současné době, kdy je konkurence obrovská se řadí na první příčky v prodeji. Stále oblíbená je díky měkkosti a pružnosti, je příjemná na dotek. Navíc je bavlněné povlečení skvěle savé, prodyšné a cenově dostupné, což sehrává důležitou roli, i přes jeho potřebu žehlení.

Pro spáče, kteří rádi odpočívají v luxusu, je k dispozici bavlna de lux, která je díky vyšší gramáži odolnější, pevnější a jemnější na dotek. Bavlna se snadno barví, vzniká tak obrovská barevná škála a různé barevné variace, bavlna si drží stále svou barevnost i v případě častého praní.

2mzlz

Bez žehlení

Moderní technologie využívané v textilním průmyslu dokázaly vyrobit materiál, který se nemačká a není nutností ho žehlit. Jedním z takových materiálů je krep, který se v oblasti povlečení stává velmi populárním. Jedná se o úpravu bavlny, kde se střídají zvlněné pruhy s těmi rovnými. Jelikož je krepové povlečení vyráběno z bavlny, má všechny vlastnosti s ní spojené.

Měkké a jemné

Další úpravou bavlny je, když je bavlna o vyšší gramáži „pročesávaná“ a vzniká flanel. Díky tomu jsou chlupy jemnější a nadýchanější. Stejně jako krepové povlečení i to flanelové si zachovává veškeré vlastnosti bavlny, navíc je hebké na dotek a je vysoce hřejivé. Je tak vhodným povlečením na zimní večery. Co se týče údržby, je potřeba přesně dbát pokynů výrobce, aby flanelové povlečení zůstalo jemné a nadýchané.

Luxus v posteli

Mezi luxusní materiály, které jsou používané na povlečení, jsou len a damašek. Damaškové povlečení je vyráběno z bavlny o nejvyšší jakosti atlasovou, krepovou nebo plátnovou vazbou. Jedná se o hustě tkanou bavlněnou látku s vytkanými vzory s hedvábným leskem.

Stejně jako damaškové, tak lněné povlečení má vysokou životnost, pevnost a měkkost. V porovnání s damaškem je len levnější záležitostí. Další výhodou lnu je, čím více se pere, tím je měkčí a příjemnější. Odpuzuje prach a výborně saje, je tak vhodný i pro alergiky.

Správná velikost

Při výběru povlečení je důležité koukat hlavně na materiál, ale nesmí se zapomínat na správné rozměry. Klasickým a nejčastěji prodávaným rozměrem na jednolůžko je povlečení 140×200 cm, nebo prodloužené verze o rozměrech 140×220 cm. V případě dvojlůžek, nebo také francouzských dek, které se stávají stále více populárními, je na výběr z rozměrů povlečení 180×200 cm, 200×200 cm, nebo ve verzi prodloužené povlečení 200×220 cm.

Autor: