Kuchyň – velmi důležitý prostor domova

Rozhodli jste se rekonstruovat starou kuchyň, či pořizujete úplně novou do svého domovu? Dáme vám pár užitečných rad, jak docílit maximální spokojenosti.

kuchyně
Zdroj: www.houzz.com

Právě z takovýchto míst se stává příjemné posezení pro celou rodinu. Novostavba nabízí rozmanitost, kterou můžeme kuchyni dopřát, jako je i spíž nebo komora. V domech, které již stojí, je půdorys dán a zde je třeba dbát promyšlenosti projektu. Velikost a proporce místnosti předurčují i další rozhodnutí, do jakého tvaru si můžeme kuchyňskou linku dovolit. Zda bude rovná nebo do tvaru L, U, či je dostatek místa na ostrůvkové uspořádání.

pohled1
Zdroj: www.nadop.cz, Start Stop

Kuchyně


Hodnotou bývá její funkčnost a zda při každodenním provozu ve všech ohledech vyhovuje potřebám. Promyšlený projekt tak zvyšuje užitek. Velmi závisí na místnosti,  která je pro kuchyň určena. Zda součástí může být kuchyňský kout či barový pult, kde můžete posnídat, nebo sníst malé občerstvení.

Funkční kuchyň zásadně potřebuje 7 m plochy na postavení nábytku. Pokud chceme mít linky postaveny naproti sobě musí být kuchyň široká nejméně 2,4 m, aby při dvojnásobné hloubce skříněk po 0,6 m mezi nimi zůstalo alespoň 1,2 m na pohyb. Spodní skříňky se vyrábějí standardně v modulech 90 cm, 80 cm, 60 cm, 45 cm, 40 cm a 30 cm je samozřejmě možnost výroby atypického segmentu. Výsuvy práci v kuchyni usnadňují a šetří záda. Vysouvací skříňka na hrnce umístěna pod nebo vedle varného centra přinese usnadnění práce a to i skříňka na potraviny nebo odpadky v mycí zóně. Rohové a vysoké skříňky jsou vybaveny otočným mechanismem a umožňují tak přístup do celého prostoru.
Horní skříňky můžeme zvolit uzavřené, prosklené nebo policové. Mezeru mezi spodní a horní skříňkou můžeme využít závěsnými systémy.

kuchyňské linky inspirace
Zdroj: www.novinky.cz, Foto: archiv firmy HANÁK NÁBYTEK

Nabídka spotřebičů je velmi široká a konkurence nabízí velmi kvalitní sortiment čili mnohdy hraje význam spíše výběr značky. Dnes volíme spotřebiče vestavěné bez zbytečných spár a to i při zabudování dřezu, který je velmi elegantní jednolitý s pracovní deskou.

Umístění spotřebičů, především trouby ve výšce, není zbytečným luxusem. Jistě oceníme, že se nemusíme při každém pohledu do trouby shýbat.

Umístění mikrovlnné trouby by mělo být takové, abychom se neopařili, když z ní budeme vytahovat horký talíř. Běžně se uvádí maximální výška uložení 150 cm, záleží samozřejmě také na tom, jak vysocí jsou členové naší rodiny.

Před uzavřením výběru spotřebičů pro naši kuchyni bychom se měli informovat také o různých vylepšeních, které nabízejí pro ulehčení naší práce. Vedle všeobecně známého programového vybavení bychom měli zkoumat také variabilnost, povrch a mechanismy vnitřního prostoru. V neposlední řadě by nás měl též zajímat energetický štítek a hlučnost daného spotřebiče.

kuchyně
Zdroj: www.novinky.cz
kuchyňská linka
Zdroj: www.hanak-nabytek.cz

Povrch kuchyňské linky nám výrobci nabízejí v mnoha provedení nejčastěji to je lamino, masiv, dýha. Dnešním trendem a velmi elegantně působí kuchyně lakovaná. Designovou záležitostí je vysoký lesk povrchu dvířek, celá kuchyně působí exkluzivněji. Výhodami lakované kuchyně je neomezený výběr barev, moderní vzhled, snadnou čistitelnost, možnost oprav či oživení lesku laku, povrch je kvalitní a tvrdý. Laky jsou odolné vůči vlhkosti a poškození a hlavně šetrné k životnímu prostředí a hygienicky nezávadné. Pokud vám to jenom prostor umožní, nebraňte se výjimečnosti vzhledu kuchyně.

pohled5
Zdroj: www.hanak-nabytek.cz

Autor: