Jen správně zvolené matrace dopřejí uživatelům dokonalý spánek

Matrace jsou pro správný spánek tou nejdůležitější součástí. U matrací je hlavní pocit, který máme, když si na ně ulehneme, ale ten rozhodně není jediným kritériem při výběru. U matrací je důležitý nejen pocit při ulehnutí ale také to, jak matrace pomáhají držet tělo v průběhu spánku.

matrace zdravotnická
Foto: matrace-vegas.sk – Ortopedická latexová matrace – model 8

Každá lidská páteř by při spánku měla být v přirozené poloze. Nevyhovující matrace nejsou schopné tuto pozici udržet a výsledkem je nekvalitní spánek a bolest zad. Myslete na to, že jen dokonale zvolené matrace nabídnou dokonalý spánek.

Neexistuje univerzální typ pro všechny

Bohužel nelze říci, že by existoval takovýto matrace, který by byl univerzální a vhodný pro všechny uživatele. Každý z nás má na matraci jiné požadavky, ať už z hlediska fyzických proporcí nebo pocitu. Výběr správné matrace je vhodné nejdříve rozdělit do několika kroků. V každém kroku při volbě správné matrace budete vybírat druh podle odlišných kritérií. Nakonec byste měli vybrat takovou matraci, která bude vašim potřebám maximálně vyhovovat. A jak by měl probíhat samotný postup při výběru?

Nejprve vybírejte podle hmotnosti

Prvním kritériem pro volbu matrace by měla být vaše váha. Je logické, že jeden druh matrace nebude vyhovovat padesátikilové ženě a stodesetikilovému muži. U výběru je důležitá především horní hranice, tedy její nosnost. Ta by neměla být překračována. Pak už výrobci totiž nemohou zaručit správné držení těla při spánku. O tom, že byste nesehnali matraci pro svou postavu, nemusíte mít strach. Specializovaní prodejci nabízí matrace s nosností od 90 kg až po 150 kg.

Dále následuje tvrdost matrace

Dále vybírejte matrace podle jejich tvrdosti. I tvrdost materiálu má na spánek podstatný vliv a každému z nás vyhovuje jiný stupeň tvrdosti. Někteří zájemci o kvalitní matrace si neumí představit, že by spali v jiné, než měkké matraci. Jiným je zase spaní na měkké matraci nepohodlné a vyhledávají tvrdší modely. Matrace z každého materiálu disponují různými stupni tvrdosti. Jejich tvrdost by ale nic neměla měnit na to, že jsou schopné udržet tělo ve správné poloze po celou noc. Tvrdosti matrací se dělí do čtyř kategorií – středně měkké, střední, středně tvrdé a tvrdé matace.

matrace
Foto: matrace-vegas.sk – Tvrdá ortopedická pružinová matrace – model 3b

Pak už vyberte ten správný typ matrace podle materiálu

Pak už stačí jen vybrat ten správný druh matrace na základě materiálu, nebo spíše podle jejího obsahu. I zde se dělí do několika kategorií. Asi nejvyužívanějším druhem matrací jsou taštičkové matrace, mnohdy také označované za ortopedické. Mezi vyhledávané druhy patří také z moderních materiálů, konkrétně latexové. V oblibě ale nijak neklesá ani klasický druh matrací, samozřejmě s moderními technologiemi výroby, jako jsou pružinové. Poslední kategorií ze základní nabídky jsou pak pěnové matrace ze studené pěny.

taštičková matrace
Foto: matrace-vegas.sk – Ortopedická taštičková matrace – model 10a

Nebojte se říci i nadstandardní požadavky

Některé druhy matrací mohou být vybaveny také speciálními vlastnostmi, které u většiny modelů nejsou. Většinou se jedná o nadstandardní vlastnosti, díky kterým jsou jednotlivé druhy matrací určené pro konkrétní skupinu zájemců. Mezi takovými druhy jsou vyhledávané například matrace pro alergiky, zdravotní matrace, matrace pro seniory, dětské, polohovatelné, asymetrické, atypické a pro milovníky luxusu také luxusní matrace.

zdravotní matrace
Foto: matrace-vegas.sk – Ortopedická latexová matrace pro alergiky – model 13

Samotná matrace ale nestačí, nutná je i kvalitní postel

Musíte myslet i na to, že samotná kvalita bude plnit své funkce dokonale jen v případě, že bude správně umístěna. K čemu by vám byla vysoce kvalitní matrace se skvělými účinky pro vaše záda, když se vám bude rozpadat samotná konstrukce postele, která stejně způsobí její deformaci. I kvalita postelí má na funkci matrací velký vliv a to samé platí také o roštech do postelí. Matrace by se také nikdy neměla hýbat. Důležité je tedy i vybrat správný rozměr.

Autor: