Jak vybrat rolety

Při výběru rolety je potřeba si rozmyslet, proč si ji vlastně chcete koupit. Zodpovězení zmíněné otázky a dodržení dalších následujících rad vám zajistí dlouholeté spokojené používání tohoto doplňku.

Výběr rolety z hlediska materiálu

Před nákupem přemýšlejte o tom, zda požadujete tu, která je striktně funkční a má maximálně zastínit prostor, nebo preferujete roletu, která stíní méně, ale v interiéru bude zajímavě vypadat. To se odvíjí od použité látky, která může místnost zcela zatemnit, případně být lehce průhledná. Jemné světlo vytvářející intimní náladu je přesně to, co řada lidí vyhledává. Roli hrají zcela přirozeně i použité barvy, které atmosféru dotvářejí.

Navíc se dnes již setkáte také s jiným druhem materiálu v podobě přírodních bambusových tyčí. Opět je řada lidí volí, vzhledem k horší údržbě, neboť rády tzv. chytají prach, hlavně kvůli specifickému dojmu, který zanechávají. Přírodní materiál dodá svou jemností každému bydlení určité kouzlo. Mimo to bambus i mírně propouští světlo.

Materiály použité pro rolety mohou mít i celou řadu dalších specifických vlastností. Vyrábějí se rolety nehořlavé či takové, které odrážejí sluneční paprsky.

Zaostřeno na ovládání a správné rozměry

Dále se zaměřte na to, jak se budou rolety ovládat. Zejména na malá okna plně postačí ovládání ruční. U rozměrných oken už je pohodlnější jiný způsob. Využití tu jednak najdou rolety se solárním pohonem a jednak i elektrické ovládání. Oba tyto typy jsou pak samozřejmě z důvodu zvýšení komfortu vybaveny i dálkovým ovladačem. I do střešních oken lze rolety instalovat, sem si majitelé potom pořizují speciální s hliníkovými vodícími lištami.

Klíčem ke správnému nákupu jsou samozřejmě i adekvátní rozměry. Proto musíme pečlivě měřit. Chceme-li si koupit rolety, které se upevňují na okenní křídlo, šířku měříme jako šířku skla plus cca 1 až 2 centimetry navíc. U rolet připevněných na zeď bereme v potaz šířku okenního otvoru a z každé strany připočítáváme ještě 5 centimetrů.

Autor: