Jak vybrat plovoucí podlahu – laminát nebo dřevo?

Rozhodli jste se pořídit si novou plovoucí podlahu? Nemůžete se rozhodnout, zda zvolit plovoucí podlahu laminátovou nebo dřevěnou? V tomto článku vám přinášíme několik informací o daných podlahách, které vám s vaším výběrem jistě pomohou.

1705-1210285429

Výběr podlahové krytiny podle typu místnosti

Výběr plovoucí podlahy je ovlivněn typem místnosti, v níž bude podlahová krytina umístěna. Každá místnost má své specifické vlastnosti a náročnost užívání. Do exponovaných místností, jako jsou chodby, haly nebo kuchyně potřebujeme opravdu odolnou plovoucí podlahu, která bude schopná zvládnout mechanické poškození v důsledku pádu předmětu nebo oděru.

Jestliže vybíráte podlahu do hlavních obytných prostor, jsou vhodnější volnou plovoucí podlahy z měkčích a teplejších materiálů. Do ložnice, obývacího i dětského pokoje je lepší zvolit dřevěnou plovoucí podlahu, která je velmi příjemná na dotek.

Volba vhodného materiálu je základ

Materiál na plovoucí podlahu vybírejte především podle velikosti provozu a zátěže místnosti. Popřemýšlejte, zda zvolíte levnější lamino, které je opravdu velmi odolné nebo podlahu dřevěnou, která dodá místnosti jedinečný vzhled, ale je náročnější na údržbu.

884-0608402963

Dřevěné plovoucí podlahy

Dřevěné podlahy jsou klasikou mezi ostatními podlahovými krytinami. Dřevo je čistě přírodní materiál, který se vyznačuje výbornými tepelnými a izolačními vlastnostmi a oživí každý interiér. Zároveň je velmi příjemné na dotek, dokáže udržovat vlhkost a také regulovat teplo. Dřevěné podlahy se doporučují v případě pokládky do nejvíce využívaných prostor, jako jsou ložnice, dětské pokoje či obývací pokoje.

Dřevěné plovoucí podlahy, třívrstvé dřevěné podlahy, jsou vyráběny v tloušťce 13 – 15 mm. Jedná se o speciální konstrukci dřevěného materiálu spojeného křížovou vazbou, která zabezpečuje jeho stabilitu. Velkou výhodou je, že dřevo dýchá, díky čemuž reguluje mikroklima domů a bytů. Dřevěná plovoucí podlaha tak absorbuje vlhkost a navrací ji zpět, když se vzduch stane sušším.

1708-1210481096

Laminátové plovoucí podlahy

Laminátová podlaha patří mezi velmi oblíbené podlahové krytiny, které lze položit do většiny místností, s výjimkou koupelen a kuchyní. Vyznačují vysokou stabilitou, maximální odolností a minimálními nároky na údržbu. Velkou výhodou laminátových podlah je také nízká pořizovací.

Skládají se z dřevovláknitých desek, jejichž povrch je pokryt dekoračním papírem s natištěným vzorem, který je navíc chráně vrstvou melaminové pryskyřice, jež posléze dodává vysokou povrchovou odolnost. Laminátové podlahy jsou vyráběny v mnoha zajímavých barvách a dekorech, které věrně kopírují dlažbu, kámen i přírodní povrch dřeva.

Pokud se rozhodnete pro laminátovou plovoucí podlahu, řiďte se při jejím výběru číselným značením. Prodejci u laminátových podlahy vždy udávají doporučenou míru zatížení. Pro obytné prostory existují tři – 21, 22 a 23. Pro komerční a veřejné prostory se používá značení 31, 32 a 33. Platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší odolnost podlahy.

Za poskytnuté informace děkujeme společnosti KoberceHIT – koberce, dřevěné a laminátové podlahy Mělník.

Autor: