Jak prakticky zařídit malý prostor? My víme jak!

Trendy v oblasti stavebnictví i interiérového designu sice preferují velké, volné a rozlehlé prostory v interiéru, realita je zcela jiná, zejména pak v oblasti bytů.

kuchyně do malého bytu
ilustrační foto: pinterest.com – sarah campbell

Problematika vhodného řešení prostor se týká jak bydlení ve starších panelových domech, tak bydlení v moderních novostavbách. V bytových domech naleznete pouze ojediněle rozlehlé a prostorné pokoje. To ale neznamená, že by tyto byty neměly být maximálně komfortní a elegantní.

Stačí znát pár triků a vytvoříte i z malých prostor praktické a efektní místnosti.

Základem je optické zvětšení prostor

Nezáleží na tom, zda platíte pronájem bytu, nebo máte byt v osobním vlastnictví. Opticky se dá zvětšit každý interiér bez složitých stavebních úprav a vysokých investic. Základem je do interiéru přivést dostatek světla. Samozřejmě přírodního, pokud to místnosti dovolí. Ideálním řešením je také vhodná instalace zrcadel v bytě. Zrcadla odráží světlo a dokáží také opticky zvětšovat místnosti. V menších bytech byste se rozhodně měli vyvarovat využití tmavých odstínů malířských barev na stěnách. Ty dokáží místnosti opticky zmenšit a působí stísněně. Pokud přemýšlíte o dlažbě na podlaze, pokládejte ji na koso. Jestli volíte dřevěné obložení stěn, lamely montujte svisle, ne vodorovně. Podobných triků je mnohem více, ale tyhle jsou základní.

Skříně až ke stropu

V menších bytech je nutné maximální využití daného prostoru. V současnosti jsou velmi oblíbenou variantou skříně na míru daným podmínkám bytu. Dokonale zapadnou do volného prostoru a nenechají ani kousek volného místa nazmar. Klidně mohou svou výškou sahat až ke stropu. Do horních pater můžete ukládat sezónní oblečení a věci, pro které tak často nebudete muset chodit. V dnešní době jsou vyvinuté moderní systémy otevírání skříní a specializovaní truhláři dokáží opravdu zázraky. Skříně na míru se ale samozřejmě nedají vyrábět sériově, jen na zakázku. Musíte se tedy připravit na poněkud vyšší investici, než v případě nákupu klasických skříní. Pro navýšení úložného prostoru je také vhodný nákup postele s úložným prostorem.

Náš tip: Zlepšete si vzhled atypických místností. Omezuje vás šikmina nebo vyčuhující trám v umístění nábytku? Vestavěná skříň do podkroví nebo do jiných atypických prostor nevzhledný kout zakryje a ještě ho využije jako úložný prostor.

Vybírejte skládací a rozkládací vybavení

Dalším vhodným tipem pro vybavení bytů s menší rozlohou je pak nákup rozkládacích druhů vybavení domácnosti. Základem by měl být rozkládací gauč, který v případě potřeby může posloužit i jako postel pro hosty. I jídelní stůl může být rozkládací. Ve složeném stavu bude jen malý pro 2 osoby, ale po rozložení se u některých stolů pohodlně vejde i 5 osob. I židle k jídelnímu stolu mohou být skládací a rozkládat se mohou jen v případě potřeby. Složené židle mohou být po dobu, kdy je nevyužíváte složené třeba ve skříni. V menších domácnostech je zapotřebí se spoustou věcí manipulovat a přesouvat je. Pokud si pořídíte nábytek s kolečky, ušetříte si mnoho práce.

Náš tip: Hledáte-li bydlení v plzeňském kraji, jistě vás zaujme široká nabídka bytů v Plzni.

Fotografie prakticky zařízených malometrážních bytů

optické zvětšení prostor

optické zvětšení prostor

optické zvětšení prostor

optické zvětšení prostor
ilustrační foto: homedit.com – Studio apartment

Autor: