Hypotéky zdražují, kdo nemá úspory, ten si připlatí, nebo na ně vůbec nedosáhne!

K prvnímu dubnu vstoupila v platnost nová doporučení České národní banky (ČNB), která upravila výši poskytovaných hypoték. Mnozí se obávali zvýšení úroků a jejich obavy byly zcela oprávněně. Duben je již více než měsíc za námi a úroky rostou. Co je za tím a co můžeme očekávat dál?

Nová doporučení v akci

Růst úroků ovlivňuje hned několik faktorů. Hlavním z nich je opuštění politiky měnových intervencí, kterou v minulých letech aplikovala ČNB. Tato politika do země přilákala spekulanty a zlevnila kapitál, a její opuštěním vedlo k obnově původního stavu. Další růst úrokových sazeb podpořila i již zmíněná doporučení.

Hypotéky v hodnotě nad 80 % ceny nemovitosti jen pro 15 % klientů

Zatímco ještě nedávno mohla banka podle doporučení ČNB poskytnout hypotéku ve výši až 95 % hodnoty zástavní nemovitosti a v rozmezí 85 až 95 % z této hodnoty mohla vystavit maximálně 10 % hypoték, od dubna se strop snížil na 90 % a v rozmezí od 80 do 90 % mohou banky vystavit každé čtvrtletí pouze 15 % hypoték. Poptávka po těchto hypotékách je tedy mnohem větší a úspěšnost získání mnohem menší, což zvyšuje i ceny jejich úrokových sazeb. O tom, jak to s jejich cenami nyní je, se můžete přesvědčit zde.

Kdo nemá našetřeno, připlatí si

Dalším doporučením ČNB bylo nepůjčovat na bydlení lidem bez úspor. I toto doporučení platí od prvního dubna, a ačkoliv se ve všech případech jednalo pouze o doporučení, v případě jejich nedodržení má ČNB právo zasáhnout. V její pravomoci je předepsat „neposlušné bance“ povinnost držet více kapitálu. To pro banku představuje vyšší náklady, které budou pochopitelně zohledněny ve výši úrokové sazby.

Jaké jsou současné ceny?

Hypotéky pro půjčku překračující hodnotu 80 % odhadní ceny nemovitosti ve většině případů překračují hranici 3% úrokové sazby. To je hodnota, na kterou se v závěru minulého roku, při první vlně zdražování, dostala pouze jedna banka.

I tak jsou úroky ve výši dvou procent za jistých podmínek dosažitelné. Úrok závisí vedle doby splácení a délky fixace také na bonitě zákazníka a na slevách, které jsou spojené například s otevřením běžného účtu nebo se sjednáním některého z nabízených pojištění v dané bance. Jaká bude jejich výše právě pro váš případ, vám napoví například tato kalkulačka.

„Chcete si půjčit částku až do výše 70 % odhadní ceny nemovitosti, ale nechcete bance dokládat účel půjčky? Možná hledáte právě Americkou hypotéku!“

Ani v budoucnu nečekejte zlepšení

Načrtnutými změnami však regulace hypotéčního trhu ani zdaleka nekončí. V Poslanecké sněmovně leží novela zákona o České národní bance, kterou v červnu čeká druhé čtení. Pokud projde Poslaneckou sněmovnou a odsouhlasí ji i Senát a prezident, bude si moci ČNB posvítit vedle vlastních úspor i na to, zda zájemci o hypotéku mají dostatečný příjem vzhledem k úvěru, o který žádají, ale i k předchozím půjčkám, které momentálně splácí. K hypotékám se tak dostane již jen málokdo a úroky dále porostou.

Autor: