Čím chránit svůj domov? Podívejte se, jaké máte možnosti

Při zařizování interiéru je kladen stále větší důraz na naprostou dokonalost a designovou vybavenost každé části interiéru. Finanční sumy, které investujeme do interiérového vybavení, jdou mnohdy do statisíců korun a za to také čekáme, že nám bude interiér dlouho a bez problémů sloužit.

alarm
ilustrační foto: flickr.com – a100tim

Může se však objevit i nečekaná překážka – nechtěná návštěva zlodějů, kteří mají elegantní a designové vybavení ve velké oblibě. Rozhodně se vyplatí investovat také finance do kvalitního zabezpečení domu a vlastního majetku. Jaké jsou možnosti? Tak to si nyní představíme.

Začneme mechanickou ochranou

Jako první druh si představíme některé mechanické druhy zabezpečení samotného objektu. Kudy se zloději nejčastěji dostávají do interiéru? Jednoznačně okny, protože právě okna jsou největší slabinou rodinných domů. Prvním z druhů mechanické ochrany jsou okenní mříže. Zloděj už na první pohled vidí, že nebude tak snadné se dovnitř objektu dostat. Většina vlastníků rodinných domů si ale myslí, že mříže budou kazit vzhled celého domu. Další možností je nalepení bezpečnostní folie na stávající okna. Okny s folií už nelze prohodit předmět, nerozbije se. Prakticky je funkce stejná, jako u čelních skel automobilů. Ta prostě při ráně prasknou, ale nevytvoří se v nich otvor. Pokud tohle zloděj zjistí, také si rychle rozmyslí, zda mu vynaložené úsilí na rozbití okna s bezpečnostní folií za krádež stojí. Mechanické způsoby jsou ale v poslední době poněkud v ústraní. Stále více majitelů rodinných domů volí pro zabezpečení svých objektů zabezpečovací systémy – tedy alarmy.

Alarmy šité na míru každému interiéru

Alarmy jsou elektronické systémy zabezpečení objektů jedná se o soustavu čidel a detektorů rozmístěných v interiéru domu, které mají hlásit, když je něco v nepořádku. Čidla mohou být přímo na oknech a dveřích a hlásit, že se okna otevřela, ať už násilím nebo pohybem v rámu. Další detektory mohou být v prostoru a hlásit mohou jakýkoliv pohyb osob v interiéru. Rozhodně je správnou volbou k detektorům pohybu přidat i detektory kouře, které mohou jako první odhalit případný požár a co nejvíce snížit jeho následky. Alarmy se dají přesně a jednoduše naprogramovat, snadno se ovládají a zprávu o spuštění alarmu vám mohou zaslat třeba pomocí SMS a vy tak můžete kontaktovat okamžitě policii. Výhoda alarmu je také ta, že se vždy instalují na míru každému interiéru. Pokaždé jsou jinak řešené, podle dispozic dané stavby a zloději se na ně nemohou předem nijak připravit. V současnosti rozlišujeme 2 druhy elektronických systémů – drátové a bezdrátové. Drátové jsou propojeny kabely, ale označovány jsou jako levné alarmy. Bezdrátové alarmy jsou sice dražší, ale nikde nejsou vidět kabely.

Cennosti raději do trezoru

I když své domácnosti vybavíte, buď mechanickými, nebo elektronickými způsoby zabezpečení, vždy se vyplatí mít ještě minimálně jedno naprosto bezpečné místo na menší, ale cenné věci. Může se jednat o šperky, cenné papíry, důležité smlouvy nebo o vysoké finanční sumy v hotovosti. Rozhodně se vyplatí investovat a pořídit do domácnosti trezory, které právě tyto menší, ale cenné prostředky ochrání.

Autor: