Chata na zahradě domu

V klidném venkovském prostředí severního Slovenska vznikl neobvyklý objekt, kde hlavním záměrem projektu bylo vytvořit nízkoenergetické bydlení v přírodě. Dřevostavba ležící ve slovenských Nosicích slouží k víkendovému bydlení, chataření.

bydlení v NosicíchFoto: Dano Veselský

Bydlení v Nosicích

Architekt: Pavol Pokorný | Pokorny architekti
Místo: Nosice, severní Slovensko
Zastavěná plocha: 130 m2
Projekt: 2009
Výstavba: 2010 – 2011
Foto: Dano Veselský
 

Zadání investora

 
Prvoplánové zadání bylo vcelku prosté: Vytvořit srub-dřevostavbu, která bude využívána jako chalupa v pěkném prostředí, nejlépe někde v horské oblasti uprostřed Slovenska. Z tohoto požadavku o lokaci po konzultaci s architektem sešlo, investor se nakonec rozhodl postavit si chatu na pozemku, kde již leží současné bydlení investora.

Finální podoba chaty byla vytvořena do tvaru diamantu bez vstupního portálu. Investor po předložení finální podoby projektu trval na vytvoření zastřešeného prostoru před domem pro gril, z tohoto důvodu bylo nutné dovyřešit vstupní portál budovy, terasa, která je v kontrastu s dřevěným obložením domu, avšak následující léta na materiálu zapracují a celé opláštění budovy se zahalí do šedé a vstupní portál tak bude barevně korespondovat s budovou.

Výsledkem tohoto projektu je moderní odpočinkové bydlení zahrnující 2 ložnice, kuchyň, obývací pokoj, jídelnu a wellness (saunu, vířivku).

chata v Nosicích
chalupa v Nosicích
nemovitost v Nosicích
bydlení v Nosicích
bydlení v Nosicích
byvanie v Nosiciach
bydlení v Nosicích
Foto: Dano Veselský

Autor: