Čas na novou lednici? Kde získat peníze na spotřebiče do domácnosti

Teploty venku dosahují letních hodnot a vám se právě porouchala lednička. Jaké máte možnosti, jestliže nemáte vlastní provozní rezervu na účtu?

Můžete zkusit někoho z rodiny nebo kamaráda, ale to je obvykle první krok ke ztrátě přátelství. Půjčovat si peníze od nejbližších je vždycky komplikace, která za to nestojí. Leda, že by vám chtěli rodiče udělat radost finančním darem, ale na rovinu, kolik rodičů na takové dary má dostatečné úspory.

Nezbývá, než zjistit možnosti ve světě poskytovatelů spotřebitelských úvěrů a nákupů na splátky.

Co nabízí banky

V bance si můžete požádat o půjčku účelovou i půjku bez udání účelu, předpokládá se ovšem, že nebudete mít negativní záznam v registru dlužníků, jinak vám žádná banka nepůjčí. Také musíte mít dostatečnou bonitu, tedy schopnost splácet úvěr.

Druhou variantou, a pro případ nákupu nové lednice asi vhodnější, je mít k běžnému účtu sjednaný kontokorent neboli povolený debet, tedy možnost utratit víc peněz, než máte na účtu, a to do předem sjednaného limitu. Částku, kterou jste přečerpali, musíte obvykle nejpozději do jednoho roku vrátit, můžete si ji ale vybrat opakovaně.

Poslední možností je kreditní karta, která je spojená s revolvingovým úvěrem do předem sjednané výše. Výhodou je, že máte peníze takzvaně ihned po ruce, nevýhodou jsou opravdu hodně vysoké úroky a poplatky za vedení karty.

Nebankovní sektor je shovívavější při posuzování žadatele

Poskytovatelé z nebankovní sféry ještě stále tolerují nějaký ten prohřešek,i když už i oni jsou v posuzování žadatelů svědomitější, protože jim tuto povinnost ukládá zákon. Jsou finanční instituce, které vám (za určitých podmínek) půjčí i se záznamem v registru dlužníků či dokonce s exekucí. Samozřejmě má nebankovní půjčka vyšší úrokovou míru, tak si nebankovní poskytovatelé kompenzují riziko spojené s půjčkami.

I mezi nebankovními poskytovateli se ale najdou společnosti, které snížili roční úrokovou sazbu tak, že se přibližují bankovnímu sektoru. Nebankovní spotřebitelský úvěr tak nemusí být zátěží pro rodinný rozpočet.

Na domácí spotřebiče postačí krátkodobá půjčka

Obvykle jsme schopni zaplatit ledničku nebo jiný elektrospotřebič v poměrně krátké době, není tedy nezbytné půjčovat si na několik měsíců či let. Někdy stačí jen rychlá půjčka před výplatou na doplacení celé částky, protože pár tisíc většinou v rezervě máme. A zbytek jsme schopní do měsíce doplatit. Tento typ půjček je oblíbený pro opravdu rychlé vyřízení a vyplacení požadované částky na váš účet. Má taky poměrně vysokou schvalovatelnost, mnohem vyšší než bankovní půjčky. V neposlední řadě je výhodou fakt, že se kolem rychlých půjček zbytečně neúřaduje a nejsou nutné zvláštní doklady. Někdy může poskytovatel chtít výplatní pásky za poslední 3 měsíce, jen málokdy chce u půjček před výplatou dokládat příjmy nebo zaměstnání.

Navíc je mezi nebankovními poskytovali ještě stále pár společností, které nabízejí první půjčku zdarma, tedy bez jakéhokoliv poplatku za poskytnutí úvěru.

První půjčka zdarma

V následující tabulce uvádíme společnosti, jež nabízí první půjčku zdarma včetně částky, kterou vám napoprvé půjčí.

   

1. ZDARMA

CELKOVÁ VÝŠE PŮJČKY DOBA SPLATNOSTI
Kamali 10 000 Kč 1 000 – 200 000 Kč 30 dní – 7 let
CreditAir 10 000 Kč 500 – 30 000 Kč 3 měsíce (pevná)
Ferratum 9 000 Kč 500 –  10 000 Kč 5 – 45 dní
CreditON 8 000 Kč 500 – 20 000 Kč 1 – 30 dní
Zaplo.cz 8 000 Kč 1 000 – 20 000 Kč 7 – 30 dní
Via SMS 8 000 Kč 100 – 20 000 Kč 7 – 30 dní
BB půjčka 5 000 Kč 1 000 – 45 000 Kč 7 dní – 1 rok

Údaje jsou platné k 14.6.2017

Nákup na splátky

Další možností, jak si pořídit novou lednici televizi či pračku je nákup na splátky. Výhodou takového nákupu je, že si splátky sjednáváte přímo v obchodě, kde jste si požadované zboží vybrali. Vyřízení trvá řádově minuty. Většinou je prodej na splátky nastaven tak, že zaplatíte 10 % částky přímo v prodejně a stejnou částku pak ještě 11x. Podmínky prodeje na splátky mohou být ale nastavené i jinak a vždycky se vyplatí se s nimi seznámit dřív, než podepíšete smlouvu.

V současné době se v obchodech setkáte s těmito společnostmi, které umožňují nákup na splátky:

Cetelem
Společnost poskytuje možnost nákupu na splátky v kamenných obchodech i v e-shopech. Cetelem je obchodní značkou české pobočky francouzské banky BNP Paribas Personal Finance SA,

COFIDIS
Česká COFIDIS s.r.oje dceřinou společností COFIDIS a.s se sídlem ve Francii. COFIDIS vznikla před 32 lety právě za účelem zprostředkování splátkového prodeje.

Essox
Další ze společnosti, která umožňuje nákup na splátky i v internetových obchodech. Přestože se u nás zabývá především financováním automobilů, poskytuje splátkový prodej i u spotřebního zboží.

Home Credit
Společnost Home Credit a.s. vznikla v roce 1997 pro zajištění spotřebitelského financování v České republice. Dnes, kromě jiného, patří mezi přední poskytovatele splátkového prodeje. I díky Home Credit můžete nakupovat na splátky také v kamenných obchodech i v e-shopech.

Splátkový prodej je pohodlný a dostupný ve většině obchodů, RPSN je ale vyšší než u běžných spotřebitelských úvěrů.

Autor: