Recyklace baterií má svůj význam

Mobilní telefony, notebooky, MP3 přehrávače, světlomety a desítky ostatních přenosných zařízení.

ilustrační foto: Pixabay.com – Visor69

Všechny tyto produkty spojuje jedno jediné. Díky mobilitě není jejich celodenním zdrojem elektřina, ale přenosný zdroj energie. Jsou to baterie a akumulátory, s nimiž se každý dostává do kontaktu dnes a denně.

Mnozí je bereme již jako naprostou samozřejmost a spotřební zboží, což je bezpochyby správně. Ne každý je ale dostatečně poučen o tom, jak nakládat s takovými doplňky. Nemáme na mysli jejich vhodné aplikování v konkrétním zařízení, nýbrž jejich následnou recyklaci.

Víte, jak se recyklují baterie?

Pokud vám nyní přeběhla před očima myšlenka o tom, že akumulátor vezmete a vyhodíte ho do koše, pak je to velice špatná úvaha. Baterie je plná nejrůznějších chemických látek, které na běžné skládce nemají rozhodně co dělat.

Recyklace baterií se provádí na příslušných místech, jejichž nedílnou součástí jsou speciální kontejnery, boxy a odpadkové koše. A těmi v domácnosti nedisponuje určitě nikdo. Baterii tak musíte vzít a odnést do nejbližší sběrny. Vězte však, že cesta nebude daleká. Recyklace baterií se provádí v podstatě na každém kroku.

  • Veřejné instituce, školy, úřady
  • Obchody s potravinami, drogerie
  • Prodejci elektroniky
  • Speciální sběrné dvory

Není proto nic snazšího, než cestou do práce, do školy nebo na nákupy vzít do kapsy vybité baterie, které odhodíte na tom správném místě.

Proč se baterie vlastně recyklují?

Důvod je velice jednoduchý a do značné míry jsme ho zmínili již v úvodu tohoto článku. Může za to vnitřní složení akumulátorů. To je protnuto nejrůznějšími kovy a nebezpečnými látkami, jež negativním způsobem devastují přírodu a dokonce i lidský organismus.

Recyklace baterií je zkrátka nezbytná, o čemž vás mimo jiné přesvědčí následující seznam látek, s nimiž byste jistě nechtěli přijít do styku, ani ve svém okolí, vodě či kdekoliv jinde.

  • Mangan
  • Lithium
  • Olovo
  • Kadmium

Ve výčtu by šlo určitě pokračovat přes nikl, stříbro, kobalt, zinek a mnohé další prvky, až po žíravinu v podobě hydroxidu draselného. Přesně kvůli tomu je recyklace baterií naprostou nezbytností a neměl by ji nikdo podceňovat.

Řádná recyklace se vztahuje také na autobaterie

Na závěr si dovolíme ještě jednu drobnou poznámku. Správné recyklování se netýká pouze tužkových baterií nejrůznějšího typu, ale také automobilových baterií. I tyto akumulátory obsahují spoustu nebezpečných látek a je nutné je odevzdávat na příslušných místech a ve výkupnách.

Autor: