Jarní rekonstrukce interiéru za pár kaček

Omrzel vás už stereotyp ve vašem bytě? Zdá se vám, že je zařízený příliš nudně? Chtělo by to nějakou změnu? Pak je čas na rekonstrukci. Že na ni nemáte našetřené statisíce? Vůbec nevadí. Rekonstrukce interiéru se dá zvládnout i s malým rozpočtem.

A je vymalováno

Opravdu vekou změnu udělá nová barva zdí a stěn. Obzvláště, pokud bude úplně jiná, než ta původní. Zde je ale dobré se zamyslet, jaká barva se hodí. Ono to totiž nezáleží jen na tom, jaká je ta vaše oblíbená.

V první řadě záleží, o jakou místnost se jedná a jaký je její účel. Zda má sloužit k odpočinku a relaxaci, nebo to bude naopak společenská místnost plná zábavy a emocí. Dále také na velikosti místnosti, výšce stropu a osvětlení. Studené barvy budou lepší v ložnici a naopak teplejší v obýváku a kuchyni. Pokud chcete místnost opticky zvětšit, použijte světlé odstíny. Má-li váš byt příliš vysoký strop, tmavší odstín by o měl opticky snížit. Tmavou místnost prosvětlí odstíny světlé.

Konkrétní barvu pak je dobré volit podle celkového barevného stylu vybavení místnosti. Tak, aby k sobě ladila barva stěny s tím nejvíc dominantním, například skříněmi, gaučem, kobercem…

Malý detail, velká změna

Další velkou změnu dokáže udělat zdánlivý detail. Například výměna potahu na sedačce v obýváku, nové povlaky na polštáře na kuchyňské lavici či obývákovém gauči. Místo nové kuchyně stačí tapeta na dvířka skříněk či přelakovat stůl a židle, Také za kuchyňskou linku stačí dát omyvatelnou tapetu. A rázem je kuchyň jako nová. Do koupelny můžete pořídit pár poliček a nálepky na dlaždičky. Na pračku menší ubrus a na něj dekorativní košík na drobnosti. Do dětského pokoje, ložnice či chodby můžete pořídit samolepky na zeď s nejrůznějšími motivy.

Přestavění nábytku

Pokud chcete pořádně nápadnou změnu, změňte rozestavění nábytku v místnosti. Sedačka v obýváku byla v rohu u zdi? Přesuňte ji pod okno. A nebo rovnou doprostřed místnosti. Nebojte se toho. Stejně tak můžete změnit i svou ložnici či dětský pokoj. Budou najednou jako nové a dostane se do nich nový svěží vzduch.

Ale i při rozestavování nábytku je dobré dbát na nějaká „nepsaná pravidla“. Určitě není vhodné mít pracovní stůl ani sedačku v obýváku takzvaně zády ke dveřím. Pocit, že může někdo vstoupit a vy ho neuvidíte, dost narušuje pocit bezpečí a soustředění. Správným rozestavěním nábytku se zabývá například feng shui. Čím dál tím více bytových designerů se tímto stylem nechává rádo inspirovat.

Velká rekonstrukce

Ne každá rekonstrukce se však dá udělat takto snadno. Pokud máte například špatné rozvody elektřiny či odpady, nebo jsou už opravdu nutná nová okna, tapeta ani potah to nezachrání. V těchto případech se opravdu nevyplatí šetřit a zkoušet něco ošidit. Ne každému se bohužel podaří na takovou rekonstrukci našetřit. V tomto okamžiku je dobré zmínit, že existuje velké množství možností, jak to řešit. Pomoci vám může například půjčka. Pokud máte strach, že vám v bance na rekonstrukci nepůjčí, můžete zkusit nebankovní půjčku. Spousta půjček je takzvaně „na cokoli“. Není tedy nutné dokládat žádné faktury ani nic podobného. Prostě si půjčíte peníze a nikoho nezajímá, na co je použijete.

Autor: